Socialinė iniciatyva „CoolŪkis“ kviečia senjorus ir jaunimą sodininkauti drauge

Prieš dvejus metus iš studijų užsienyje grįžusios vilniškės Ieva Česnulaitytė (25 m.) ir Austė Černiauskaitė (24 m.) ėmėsi kurti pelno nesiekiantį socialinį verslą. Įkūrė „CoolŪkį“, kurio esmė – padėti susitikti vienišiems ar bendrauti mėgstantiems vyresnės kartos atstovams ir sodininkystės tradicijas norinčiam puoselėti jaunimui. Tai yra rasti senjorų, kurie daržuose dar turi laisvų lysvių, ir jaunimo, kuris norėtų jose ką nors auginti ir iš lysvės savininkų mokytis sodininkystės amato. „CoolŪkio“ įkūrėjos – vienos iš jubiliejinio „Maximos“ projekto „Karta25. Įkvėpti rinktis“ veidų, kurio tikslas – pristatyti visuomenei ir padėti sklisti įkvepiančioms „Maximos“ vienmečių istorijoms.

Šiuo metu „CoolŪkio“ sistemoje www.coolukis.lt yra užsiregistravę 20 žmonių, norinčių dalintis savo daržu. Iš jų 10 jau priėmė jaunuosius sodininkus į savo daržą, kitiems dar ieškoma norinčiųjų. Sodininkauti užsiregistravo 15 dalyvių, tačiau kai kurie jų daržais rūpinasi su draugais ir šeimomis. Kol kas aktyviausiai yra įsitraukę sostinės apylinkių gyventojai, tačiau pamažu norima plėstis ir į kitus miestus bei kaimus, nes sulaukiama klausimų iš visos Lietuvos.

Puoselėja ryšį su gamta ir tarpusavio ryšius

„Iki šiol neturėjome pajėgumų veiklą vykdyti kituose miestuose ir tiesiog norėjome išsibandyti, ar žmonėms tokia idėja patiks ir ar bus priimtina. Šiais metais  jau turime porą dalyvių Kaune ir manome, kad iniciatyva yra aktuali ir kitiems Lietuvos miestams. Norėtume plėstis, bet komandai dar trūksta žmonių, kurie norėtų savo vietovėse atstovauti mūsų iniciatyvai. Mes labai laukiame daugiau savanorių – ir aktyvaus, sodininkauti norinčio jaunimo, ir senjorų, kurie nemėgsta, kai jų žemė dirvonuoja, ir nori perteikti patirtį“, – sako viena „CoolŪkio“ įkūrėjų Ieva Česnulaitytė.

Socialiai atsakingą hobį mergina derina su darbu viešajame sektoriuje, kur įgyvendina komunikacijos ir viešojo valdymo tobulinimo projektus. Ieva Česnulaitytė kartu su drauge Auste Černiauskaite „CoolŪkį“ ėmėsi kurti sugrįžusios po studijų Didžiojoje Britanijoje, Birmingeme. Svetur pamatė, kad didmiesčių jaunimas jau praranda ryšį su gamta. Jos tiki, kad „CoolŪkis“ suvienija vyresnės kartos patirtį ir jaunų žmonių energiją, todėl padeda natūraliai išsaugoti ir perduoti augalininkystės žinių bagažą. Kartu moko visuomenę gyventi tvariai bei rūpintis vienas kitu, spręsti opias visuomenės problemas, pavyzdžiui, tokią kaip senjorų socialinė atskirtis.

Užsiregistruoti į „CoolŪkį“ taps paprasčiau

Pasak iniciatyvos sumanytojų, šiuo metu interneto svetainė yra tobulinama ir netolimoje ateityje žmonės iš įvairių miestų galės dar paprasčiau nei dabar užsiregistruoti ir tapti „CoolŪkio“ socialinės iniciatyvos dalyviais. Jau dabar veikiančia platforma labiau naudojasi jaunimas, o su vyresnės kartos atstovais merginos bendrauja asmeniškai ir tiesiogiai papasakoja apie savo idėjos naudą. Iniciatyvos savanoriai padeda senjorams savo daržus užregistruoti internetinėje svetainėje, suorganizuoja pirmuosius susitikimus su naujais laikinaisiais lysvės šeimininkais. Visi dalyviai gauna bendravimo gidą ir draugiški sutaria, kaip drauge sodininkaus.

„Vyresnio amžiaus žmonės perskaito apie mus spaudoje, išgirsta radijuje, pamato per televiziją, sužino iš pažįstamų, kaimynų. Manome, kad kartais jiems padeda ir vaikai ir anūkai, bet dažniau senjorai mus susiranda patys, nes ne visuomet turi artimų giminių. Bendradarbiaujame ir su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurių tikslinė auditorija yra garbaus amžiaus žmonės. Jos papasakoja savo nariams apie mūsų veiklą ir kaip prie mūsų prisijungti“, – pasakoja Austė Černiauskaitė.

Dalyvius vienija pilietiškumas

Paklaustos, koks jaunimas ieško laisvos lysvės savo daržovėms auginti, merginos sako – labai įvairus. „Nuo į Vilnių studijuoti iš mažesnio miestelio atvykusių vaikinų, kurie pasiilgo savo kiemo ir daržo, iki jaunų dirbančių šeimų su vaikais, o kartais net ir Vilniuje gyvenančių vyresnio amžiaus žmonių ar senjorų, neturinčių savos žemės.  Yra ir norinčiųjų išbandyti, ką reiškia gyventi tolau nuo miesto, nes ateityje svarsto keltis toliau nuo jo. Kelios dalyvius vienijančios savybės – jie pilietiški, socialiai atsakingi, norintys puoselėti sveiką gyvenimo būdą“, – sako projekto „CoolŪkis“ sumanytojos.

Ieva Česnulaitytė ir Austė Černiauskaitė – vienos iš jubiliejinės „Maximos“ programos „Karta 25. Įkvėpti rinktis“ veidų. Šios programos ašis – visuomenei pristatomos 25-ios įkvepiančios istorijos jaunų žmonių, kurie, kaip ir pati įmonė, užaugo nepriklausomoje Lietuvoje, pasirinkimų laisvės sąlygomis.

Pasirinkimų laisvės kartos atstovai kalbinami visoje Lietuvoje, mūsų miestuose ir miesteliuose. Projekto herojai pristato patys save, savo užsiėmimus, darbo ir net asmeninio gyvenimo aplinką, kas drauge atskleidžia ir jų vertybes. Įkvepiančios kartos atstovų istorijos turėtų pasiekti platesnę žmonių auditoriją skirtingas kartas sujungiančiomis komunikacijomis priemonėmis – per žiniasklaidą, socialinius tinklus, gyvais susitikimais su moksleiviais mokyklose, o galiausiai, metų gale, sugulti į riboto tiražo žurnalą.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar pritartumėte, kad sekmadieniais ir per šventes nedirbtų parduotuvės?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist