Savaitė be nuosavo automobilio sostinėje prieš dešimt metų būtų buvęs tikras iššūkis. Tačiau šiandien vilniečiai gali rinktis iš daugybės būdų keliauti po miestą, kuriame nuosavas automobilis tampa nebe toks reikalingas.
Tai patyrė dainininkė, duomenų analitikas, Seimo narys, Vilniaus miesto tarybos narys ir žurnalistė – savaitei atidavę nuosavo automobilio raktelius ir prisijungę prie Europos judumo savaitei (European Mobility Week) skirtos akcijos #DitchYourKeys, kurią inicijavo viena populiariausių pavėžėjimo platformų pasaulyje „Uber“.
#DitchYourKeys iššūkio tikslas – skatinti europiečius bent savaitę miestuose keliauti be nuosavo automobilio, o vietoje jo rinktis alternatyvius judėjimo būdus – pavėžėjimo paslaugas, viešąjį transportą, automobilių ir dviračių nuomą.
Vilniuje prie šios iniciatyvos prisijungė ir tokie partneriai kaip dviračių bei automobilių dalijimosi platformos „CycloCity“, „Spark“, „CityBee“, SĮ „Susisiekimo paslaugos“ ir transporto programėlė „TRAFI“.
„Mūsų tikslas – prisidėti prie patogesnio miesto kūrimo. Problema ta, kad šiuolaikiniai miestai vystomi ir planuojami galvojant pirmiausia apie automobilius, o ne apie žmones. Bet juk miestas skirtas žmonėms, todėl norime pakeisti požiūrį, parodyti, kad nuosavas automobilis mieste nėra būtinas. Šio eksperimento grožis tame, kad jis apjungė alternatyvas, kai gyventojas gali pasirinkti konkrečiam atvejui tinkamiausią susisiekimo būdą“, – sako Enn Metsar, „Uber“ generalinis direktorius Baltijos šalyse.

M. Linkytė įvertino privalumus ir trūkumus
Dainininkė Monika Linkytė, po savaitės atsiimdama raktelius, pripažino, jog jaučiasi keistai, kad galės vėl važinėti nuosavu automobiliu: „Greitai pripratau prie šiek tiek pasikeitusio ritmo. Jeigu reikėdavo, kur nors skubiai važiuoti, kviesdavau „Uber“, jeigu turėdavau šiek tiek daugiau laiko, rezervuodavau „CityBee“.
Vienas didžiausių privalumų – greitis. Mano dienotvarkė labai įtempta. Negaliu vėluoti į filmavimus, repeticijas, koncertus, o naudodamasi tomis paslaugomis neužtrukdavau ilgiau, nei nuosavu automobiliu ir nereikėdavo galvoti apie automobilio parkavimą – vieną labiausiai erzinančių problemų“.
M. Linkytė vis dėl to įžvelgė ir rimtą trūkumą. Ji automobilyje nuolat vežiojasi savo veiklai reikalingus instrumentus, batelius, sukneles ir neretai palieka daiktus automobilyje, kad nereikėtų visur tampytis. Naudojantis alternatyviomis transporto priemonėmis su savimi tektų nešiotis nemažą rankinę.
Taip pat išbandė visuomeninį transportą ir liko nustebusi – jis gerokai kokybiškesnis nei prieš dešimtmetį, kai atlikėja juo naudojosi studijuodama.

Paskaičiavo, kas pigiau
Viešajam transportui neabejingi liko ir mažus vaikus auginantys duomenų analitikas Petras Kudaras bei Seimo narys Virginijus Sinkevičius. Anot jų autobusai ypač patogūs keliaujant su mažais vaikais į miestą – nėra rūpesčių, kaip įtalpinti vežimą į bagažinę, taip pat nereikia galvoti apie vaikiškas kėdutes.
„Važiuoti autobusu vaikams netgi pramoga. O kai atvažiuoji į miesto centrą nuosavu automobiliu, kurį pastatai nuošaliau, kad pigiau kainuotų parkavimas, tai didžiausias vargas būna, kad turi grįžti prie savo automobilio – negali tiesiog pasirinkti artimesnę transporto priemonę.
Be to, nepatingėjau paskaičiuoti, kiek per tą laikotarpį būtų kainavę važinėti nuosava mašina, įskaitant eksploatavimą ir nusidėvėjimą. Nors automobilis kol kas labiau apsimoka, bet skirtumas darosi labai nežymus ir iš esmės priklauso nuo žmonių gyvenamosios vietos ir poreikio. Tiesiog mes neįvertinam, kiek kainuoja automobilis, nes jį turėti – tiesiog įprotis“, – pasakojo P. Kudaras.
Vincas Jurgutis eksperimento metu mėgino atkalbėti kelis savo draugus, kurie šiuo metu neturi nuosavo automobilio ir ketina jį įsigyti, tvirtindamas, kad daiktas, kuris 90 proc. laiko stovės nenaudojamas – nereikalingas.
„Visuomenė yra dažnai linkusi matyti automobilių dalinimosi, pavėžėjimo ir viešojo transporto paslaugas kaip konkurentus, nors mes esame vienos miesto mobilumo ekosistemos dalis, kurios konkurentas iš tiesų yra nuosavas automobilis. Norime parodyti, kad gyvenant Vilniuje nuosavas automobilis nėra būtinai reikalingas, nes kartais galima pasirinkti alternatyvius būdus kelionei: „CityBee”, „Uber”, „Spark”, viešąjį transportą ar miesto dviratį. Tą kasdien daro jau daugelis vilniečių: kamštį miesto centre pravažiuoja miesto dviračiu arba šoka į „CityBee“ automobilį ir parvažiuoja namo. Penktadienį vakare į miestą važiuoja su „CityBee“, o grįžta „Uber“. Tai yra ateities mobilumas”, – teigia vienos iš iniciatyvos dalyvių bendrovės „CityBee“ vadovas Lukas Yla.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist