Kovo 1 d., Pinigų muziejuje visuomenei pristatyta knyga „Pinigai ir pinigų sistemos pokyčiai Lietuvoje (1988–2016)“. Renginyje dalyvavo esami ir buvę Lietuvos banko darbuotojai, buvę Lietuvos banko valdybos pirmininkai,  ekonomistai, istorikai, asmenys prisidėję prie knygos kūrimo. Sutiktuvių data pasirinkta neatsitiktinai. Tai ne tik pirmoji pavasario diena. 1990 m. kovo 1 d. buvo įsteigtas Lietuvos bankas, ir kaip tik šią dieną gimė pirmasis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Bronius Povilaitis, vakar šventęs savo septyniasdešimties metų jubiliejų. Jam pirmajam buvo iškilmingai įteiktas pirmasis knygos egzempliorius.

Knygos autorius, Pinigų muziejaus vedėjas istorikas Vidmantas Laurinavičius, teigė, kad tokią knygą, kurioje būtų išdėstyta naujausių laikų Lietuvos pinigų sistemos istorija, išleisti buvo būtina, nes tokio išsamaus ir sisteminio veikalo iki šiol neturėjome. Tiesa, rašyti šią knygą nebuvo paprasta, nes ankstyvosios Lietuvos nepriklausomybės metų situacija buvo sudėtinga, šaltiniai nesusisteminti, daug jų nebėra išlikusių arba jie tiesiog dingę. Autoriui teko kalbinti daug to meto asmenybių, kūrėjų, liudininkų. Todėl knygos rašymas truko ne vienus metus.

„Knyga parašyta apie visus, nuo banko kasininkų iki valdybos pirmininkų. Visus, kurie prisidėjo prie nacionalinės valiutos kūrimo ir stiprėjimo. Ir skiriama ji visiems“, – sako knygos autorius.

Knygos recenzentas ekonomistas, socialinių mokslų daktaras, docentas, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos akto dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signataras Stasys Kropas teigė, kad gal knygoje ir nerasime visko apie pinigų sistemos pokyčius, bet apie lietuviškų monetų ir banknotų kūrimą ir kaitą knygoje unikalios informacijos ir liudijimų labai daug.

Kita recenzentė ekonomistė, socialinių mokslų daktarė Meilutė Jasienė pabrėžė, kad tai pirmoji šio laikotarpio pinigų sistemą taip išsamiai nagrinėjanti knyga.

„Kas tai? Studija? Monografija? Kapitalinis, o gal fundamentalus veikalas?“ – retoriškai klausė trečiasis recenzentas istorijos mokslų daktaras Algirdas Jakubčionis. „Kad ir kas tai būtų, šis veikalas, kuriame gausu šaltinių, unikalus. Pasakojantis ne tik apie pinigus, bet ir apie Lietuvos valstybės raidą. Tie, kurie kūrė litą, kūrė ir valstybę. Litą pakeitus eurui, valstybė išliko ir gyvuoja toliau.“

Knygoje „Pinigai ir pinigų sistemos pokyčiai Lietuvoje (1988–2016)“ pirmą kartą nuosekliai aptariama atkurtos Lietuvos nacionalinių pinigų raida, nagrinėjami klausimai, susiję su pinigų sistemos funkcionavimu. Apimamas laikotarpis nuo pirmųjų žingsnių Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo priešaušryje iki ES bendrosios valiutos įvedimo. Knyga parašyta, remiantis tūkstančiais šaltinių, pusšimčiu asmenų, dalyvavusių kuriant pinigus, pasakojimais. Ji gausiai iliustruota nuotraukomis, dokumentais, pateikiami ir išsamūs iliustruoti skirtingų laikotarpių piniginių ženklų katalogai.

Šiuo metu išleista 500 knygos egzempliorių. Leidinys nebus oficialiai platinamas. Su jo turiniu bus galima susipažinti svarbiausiose Lietuvos rajonų bibliotekose. Tiesa, ateityje pasirodys skaitmeninė knygos versija.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist