Nacionalinis sveikatos centras (NVSC) ragina Vilniaus savivaldybę kuo skubiau spręsti šiukšlių vežimo problemas ir įspėja, kad gali tekti skelbti ekstremalią situaciją.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia, jog gegužės 1-ąją sostinėje startavus atliekų sistemos reformai, NVSC daugiausia skundų gavo iš Lazdynų, Karoliniškių bei Fabijoniškių mikrorajonų gyventojų. Atlikus patikrinimus paaiškėjo, kad dėl netinkamai tvarkomų atliekų kyla pavojus žmonių sveikatai.

Vilniaus mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas SAM kaltinimus vadina politiškai motyvuotu panikos kėlimu.

NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė akcentuoja, kad situacija, kuri gali turėti neigiamos įtakos visuomenės sveikatai, negali ilgiau tęstis.

„Pažymėtina, kad patikrintuose namuose gyvena daugiau kaip 500 gyventojų ir buitinių atliekų šalinimo sutrikimas trunka ilgiau nei 24 valandas. Situaciją taip pat komplikuoja šilti orai“, – teigia R. Lingienė.

NVSC Vilniaus departamentas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorių Povilą Poderskį, prašydamas kuo skubiau sušaukti Vilniaus miesto ekstremaliųjų sveikatai situacijų komisiją, kuri turėtų priimti „operatyvius sprendimus dėl priemonių buitinių atliekų šalinimo sutrikimams ir jų padariniams likviduoti“.

„Manome, kad tokiais pranešimais norima sukelti paniką visuomenėje, todėl ministerijos elgesį vertiname kaip neatsakingą ir politiškai motyvuotą. Situacija su atliekų išvežimu Vilniaus mieste yra sprendžiama ir valdoma. Prielaidų ekstremaliai situacijai sostinėje nėra ir nebus“, – BNS teigė mero patarėjas A. Zubriakovas.

Jis sako, kad šiukšlių išvežimo grafikai gali būti koreguojami. Plačiau situaciją Vilniaus savivaldybės atstovai žada pakomentuoti spaudos konferencijoje.

Tuo metu R. Lingienė įspėja, kad buitinėse atliekose yra daugybė pavojingų užkrečiamąsias ligas sukeliančių mikroorganizmų, kurie, esant šiltiems orams, sparčiai dauginasi, todėl „kelia tiesioginį pavojų gyventojų sveikatai tiek dėl tiesioginio kontakto, tiek gali būti pernešami ir platinami įvairių nariuotakojų, graužikų ir beglobių gyvūnų, kuriuos pritraukia susikaupusios atliekos“.

Siekiant užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų plitimui, anot jos, būtina nedelsiant išvežti susikaupusias buitines atliekas, išvalyti užterštas teritorijas, dezinfekuoti konteinerių laikymo patalpas, šiukšlių šalinimo vamzdynus.

„Panašu, kad situacija yra labai bloga ir atitinka ekstremalaus įvykio kriterijus, o jeigu dar tiksliau – tai yra biologinės kilmės įvykis, keliantis pavojų žmonių sveikatai. Tokio įvykio sprendimui būtinas kuo skubesnis koordinuotas tarpinstitucinis atsakas“, – teigia sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Įsigaliojus naujai sistemai, nuo gegužės 1 dienos Vilnius padalintas į penkias dalis: šiaurinę, rytinę ir vakarinę zonas aptarnauja bendrovė „Ecoservice“, centrinę – „VSA Vilnius“, pietinėje dalyje dirba „Ekonovus“. Atliekų vežimo paslaugų Vilniuje nuo gegužės nebeteikia Atliekų tvarkymo tarnyba. Pasikeitus įmonių aptarnaujamoms teritorijoms, atliekų vežimo grafikams, gyventojai ėmė skųstis dėl kai kuriose vietose daugiau nei savaitę nevežamų šiukšlių.

Krizę spręs „artimiausiu metu“

Į Vilniaus merą Remigijų Šimašių socialiniame tinkle „Facebook“ asmeniškai kreipėsi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, ragindamas skubiau spręsti problemas.

Vilniaus administracijos direktorius Povilas Poderskis trečiadienį tarybos posėdyje pripažino, kad miestiečiai pasikeitus atliekų išvežimo tvarkai „susidūrė su sunkumais“, bet žadėjo, jog problemos bus išspręstos artimiausiu metu.

„Visa situacija šiuo metu yra kontroliuojama, sprendžiama, be abejo, yra dar liekamųjų reiškinių, kuriuos šaliname ir pašalinsime labai greitai“, – teigė jis.

Jis pripažino, jog pasikeitus atliekų vežimo grafikams, dalis gyventojų apie tai nebuvo tinkamai informuoti, kai kur problemų kilo dėl neteisingai įvestų atliekų išvežimo dažnumo skaičių. Tačiau daugiausia bėdų, anot jo, kilo atsisakius Atliekų tvarkymo tarnybos paslaugų ir iš keturių likus trims vežėjams.

„Pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduriame, yra tai, kad vėluoja atliekų išvežimas mieste po praėjusių, pavyzdžiui, „Darom“ akcijos renginių, taip pat daugelis vežėjų, išėję iš teritorijų, o ypatingai vienas, kurio visai nebeliko (…), tas vežėjas pradėjo nebevežti atliekų porą savaičių iki gegužės 1-osios, dėl to tam tikrose teritorijose susikaupė pakankamai didelis jų kiekis. Atėję nauji vežėjai pamatė tuos faktus, kurie yra, ir turėjo su jais kuo greičiau susitvarkyti“, – sakė P. Poderskis.

Vieniems mokestis mažės, kitiems augs

Pristatydamas atliekų sistemos permainas, P. Poderskis teigė, kad nuo gegužės 1-osios gyventojai sostinėje turės mokėti rinkliavą savivaldybės įmonei „VASA“, savo ruožtu ji perka paslaugas iš atliekų vežėjų. Pirmųjų sąskaitų gyventojai sulauks gegužės 20-ąją.

Anot jo, kiekvienas konteineris nuo šiol bus pažymėtas specialiomis mikroschemomis. Mokestis už atliekas nuo šiol susidės iš pastovios ir kintančios dalies: pastovioji dalis bus skaičiuojama nuo būsto ploto, o kintamoji dalis jau kitąmet bus perskaičiuota nuo konkrečių konteinerių svorių.

Administracijos vadovas tikino, kad pasiruošimas reformai vyko ne metus ar dvejus, o nuo 2017-ųjų spalio 30-osios, kai buvo pasirašytos sutartys su atliekų vežėjais. Pasak jo, pokyčių komunalinių atliekų sistemoje yra labai daug, dėl to ir kyla nepatogumų.

Jis pabrėžė, kad didžiajai daliai gyventojų atliekų vežimas atpigs „ne keliais procentais, o keliais kartais“, bet kai kuriems sąskaitos gali ir išaugti.

„Be abejo, bus subjektų, kurie piktinsis, nes jie gyvena gan dideliuose plotuose. Bet numatytos kompensavimo tvarkos pensininkams, pakankamai daug subjektų yra, kurie iki šiol nemokėjo, o tai yra maždaug 30 proc. Vilniaus gyventojų – jie nuo šiol pradeda mokėti už atliekų išvežimą, tai padeda atpiginti bendrą sistemą“, – tikino jis.

Gyventojai teigia vežėjų nesulaukiantys dvi savaites

NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Elena Mirinavičienė BNS sakė, kad daugiausia skundų sulaukta iš Lazdynų, Fabijoniškių, Karoliniškių, Baltupių gyventojų. Šį antradienį specialistams patikrinus skundus, nustatytos šešios probleminės vietos, patikrinimai tęsiasi ir ketvirtadienį – teigiama, kad kai kur atliekos nevežtos jau dvi savaites.

„Kai kur matosi, kad tik ką išvežta, Karoliniškėse stebėjome daug šiukšlių vežimo mašinų, Lazdynuose tuo metu buvo neišvežtų atliekų. Kolegės perduoda, kad ir dabar Baltupiuose nėra gerai, Antakalnyje nėra gerai. Tą situaciją kaip ir stengiamasi gerinti, bet iki gerumo dar toli. Gyventojai skundžiasi, kad kai kuriose vietose nuo balandžio 26-osios porą savaičių stovėjo atliekos. Situacija taisosi, bet dar nėra valdoma“ – BNS sakė E. Mirinavičienė.

Anot jos, atliekose gali būti įvairiausių, ypatingai žarnyno infekcinių ligų sukėlėjų, papuolančių su maisto atliekomis, tualetiniu popieriumi.

„Labai svarbu, kad atliekos, tegu ir neišvežtos, kad jos nebūtų išdraskytos, kad prie jų negalėtų prieiti žiurkės, pelės, tarakonai, musės, paukščiai. Nes pernešėjai platina kitas ligas, žmonės perneša ligas į savo butus – tiek ant kojų, tiek ant rankų. Užsisuka gamtos ciklas, kuris yra labai pavojingas“, – pabrėžė ji.

Autorius: Ignas Jačauskas

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist