Kalbėdami apie elektrines gitaras, dažniausiai įvertiname skambesį. Dailų dizainą, aptakias formas, ilgametę istoriją. Bet retai kada susimąstome kiek daug gali papasakoti gitara. „Lava Drops“ įkūrėjo Rapolo Gražio gitaros kalba net tuomet, kai jų stygos neliečiamos. Pasakoja apie meilę Lietuvai ir muzikai, inovacijas, ilgus mėnesius darbo. Jomis žavisi netgi tie, kuriems tekę groti didžiausių elektrinių gitarų kompanijų jiems sukurtais instrumentais. „Lava Drops“ gitaros pristatomos konferencijose ir parodose visame Pasaulyje, demonstruojamos galerijose kaip meno kūriniai, o spalio 4-ąją viena jų, vienetinė ir sukurta specialiai jam, bus padovanota vienu geriausių šių laikų gitaristu vadinamam muzikantui, buvusiam „The White Stripes“ lyderiui Jack White, kuris Vilniuje surengs solinį koncertą.

Koks jausmas kurti gitarą tokiam žmogui kaip Jack White?

Jaučiuosi įvertintas. Toks ir buvo „Lava Drops“ tikslas – kurti gitaras tokioms ryškioms asmenybėms kaip jis. Nesakau, kad aš atsisakau kurti gitaras ir tiems, kurie tiesiog groja savo malonumui, bet Jack‘as yra vienas tų inovatorių, kuriam kurti gitarą yra puiku. Jis yra tas, kuris savo muzika, dar „The White Stripes“ laikais mane pagavo – manau pagavo daugelį iš mūsų, muzikos mylėtojų. Vėliau mano domėjimasis kažkiek nuslopo, ypač kai jis visko kuria tiek daug, bet dabar, kai man pasiūlė jam sukurti gitarą, ėmiau domėtis juo dar intensyviau nei kada nors anksčiau. Nes būtent taip ir veikia gitaros kūrimas tam tikram žmogui – reikia labai daug laiko skirti giliai analizei, kad galėtum sukurti jam tinkamiausią instrumentą.

Kaip vyksta gitaros kūrimo procesas, kai ją kuri konkrečiam muzikantui?

Kas daugeliui gali pasirodyti keista, kuriant gitarą reikia labiau analizuoti ne muzikanto kūrybą, o jį patį. Muzika tampa kūrėjo gyvenimo retrospektyva, bet viskas prasideda visų pirma nuo asmenybės, o Jack‘as yra labai ryški asmenybė. Visas gitaros kūrimo procesas yra ilgas. Viena „Lava Drops“ gitara gali būti kuriama nuo dviejų mėnesių iki pusmečio ar netgi metų, prie jos gamybos dirba nedidelė „Lava Drops“ komanda. Konkrečiai jo gitara dar nėra iki galo baigta, bet jos kūrimo procesas truko beveik tris mėnesius, kas yra labai neblogas laiko tarpas – man nereikėjo skubėti, turėjau daug laiko ne tik kūrybai, bet ir pačiai gamybai. Laiko tarpas gavosi gana simboliškas, turint omenyje tai, kad pats Jack White labai vertina simbolizmą. Jam svarbus skaičius „3“, jis dainuoja prie trijų mikrofonų, rengiasi trimis spalvomis, todėl ir pačios gitaros koncepcija yra labai paremta skaičiumi „3“. Ir nors koncerto organizatorių „8 Days a Week“ idėja buvo padovanoti Jack‘ui lietuvišką gitarą, kuri simbolizuotų mūsų šalį, vis dėlto joje bus suderinta keletas aspektų ir ne visi jie atspindės grynai Lietuvą. Be to, kurdamas gitarą Jack‘ui, domėjausi ir juo pačiu, jo grojimo stiliumi, jo įpročiais. Pagal tai, ką muzikantas daro scenoje, yra sukuriamas grifo išgaubimas ir kiti niuansai. Kūrybinis procesas vyksta stebint pasirodymus ir atkreipiant dėmesį į tai, koks yra muzikanto grojimo stilius – ar jis kratosi, ar stovi ramiai, ar šokinėja? Ar mėgsta gitarą iškelti, ar jam patinka gitarą paleisti iš rankų ir abiem rankomis sugriebti mikrofoną? Be to, analizavau kokiomis gitaromis Jack‘as grojo praeityje, kokias jis mėgsta, kam teikia pirmenybę.

Ką įžvelgei, tyrinėdamas Jack‘o gitaras, galbūt pamatei kažką, ko jo instrumentams trūksta, bet „Lava Drops“ galėtų suteikti?

Nedrįsčiau sakyti, kad jo gitaroms kažko trūksta. Bet ne tik aš, daugelis jo veiklą sekančių žmonių yra atkreipę dėmesį, kad jis yra vintage gitarų mėgėjas. Tai yra seni, galbūt net kokių nors roko atlikėjų jau naudoti instrumentai – ne tokie patogūs, su storesniais grifais, dažnai sunkesni už naujas, modernias elektrines gitaras. Jie tarsi seni automobiliai – nebūtinai patogūs, bet turintys savo dvasią, sielą, istoriją. Dabartiniame savo ture Jack‘as naudoja tris gitaras ir aš jokiu būdu nenoriu jų nukonkuruoti, bet dabar jo naudojamos gitaros yra masinės gamybos instrumentai. Nežinau, galbūt jis juos pasikoregavo pagal save, bet tai nėra specialiai jam sukurtos gitaros. Todėl aš išanalizavau jo turėtas gitaras ir sukūriau tai, ko manau, kad jis dar neturėjo. Ir tikiu, kad mano sukurta gitara padėtų jam, nuolat besikeičiančiam, atrasti naują, kitokį skambesį. Nes toks ir yra pagrindinis tikslas – įkvėpti kažką naujo, paskatinti inovacijoms, kurias Jack‘as ir pristato su kiekvienu albumu. Jis yra nuolat besikeičiantis atlikėjas, mėgstantis eksperimentuoti ir noriu tikėti, kad „Lava Drops“ gitara gali padėti jo eksperimentų kelyje. Man kur kas didesnį malonumą atneštų ne tai, kad Jack‘as pagrotų mano kurta gitara koncerte Vilniuje, o tai, kad galbūt, ją naudodamas, įrašytų naują dainą, atrastų naują skambesį.

Kuo ši gitara bus kitokia, ypatinga?

Man buvo labai svarbu suderinti „Lava Drops“ koncepciją, atspindėti Lietuvą ir tuo pačiu padaryti šį tą inovatyvaus. Kaip ir minėjau, rėmiausi skaičiaus „3“ simbolizmu, bet taip pat norėjau sukurti kažką, ko net toks kūrėjas kaip jis dar nėra turėjęs. Galvojau ką galima pasiūlyti žmogui, kuris jau yra grojęs su geriausiomis, įspūdingiausiomis gitaromis? Nusprendžiau, kad gitarą reikia sukurti iš trijų skirtingų medienų, kiekviena mediena bus iš skirtingų kontinentų. Vis dėlto, pagrindinė lietuviška detalė bus lietuviškas klevas, jis sudarys didžiąją dalį gitaros korpuso. Prie medienos derės ir aliuminio rėmas. Šioje gitaroje bus keletas dalykų, kurių „Lava Drops“ instrumentuose dar niekada nebuvo, vis dėlto, jo gitara išlaikys „Lava Drops“ būdingą formą, patogumą, lengvumą, estetiką, minimalizmą. „Lava Drops“ gitaros yra prabangios, bet prabanga atsispindi kiek kitokiuose dalykuose nei mes esame įpratę. Mano gitaros nespindi auksu, nežėri deimantais, bet jų puošnumas atsiskleidžia kokybėje, aukščiausios klasės detalėse, unikaliame dizaine ir inovacijose. Šioje gitaroje bus panaudotas skirtingas medžiagų derinys, kuris suteiks rezonansinį garsą ir tikiuosi, kad jis tai įvertins.

Ar tavo gitaras įsigyja tik muzikantai, menininkai?

Ne, kartais „Lava Drops“ įsigyja ir kolekcionieriai, kurie nori jas turėti kaip meno kūrinį. Kartais tie žmonės net nemoka groti. Nes „Lava Drops“ nėra vien tik gitara, vien tik instrumentas. Tai dizainas, inovacija, meno kūrinys. Kartais žmonės perka mano gitaras vien dėl to, kad juos įkvepia tas naujumo, šviežumo jausmas, kurį bandau savo instrumentais perteikti. Žinoma, jais mielai groja ir įžymūs žmonės, tik problema tokie, kad didžiosios įžymybės, geriausiai žinomi gitaristai jau yra sudarę sutartis su didelėmis kompanijomis ir bent jau viešai kitos kompanijos gitara groti negali. Bet tie, kurie bandė, net ir labai didelių grupių nariai, tokie kaip grupės Deep Purple gitaristas Steve Morse, buvo susidomėję ir žvelgė į tai kaip į naujieną, į kažką nematyto. Bet džiaugiuosi matydamas, kad iš Lietuvos įžymybių mano kurta gitara groja Andrius Mamontovas. Jo įtaka Lietuvos muzikos scenai yra nepaneigiama ir labai apsidžiaugiau, kai jo draugai man pateikė pasiūlymą jubiliejaus proga sukurti Andriui gitarą. Turiu paminėti, kad dar nuo „Lava Drops“ pradžios Andrius mano idėja tikėjo, ją labai palaikė, buvo apsilankęs mano studijoje, išbandė keletą instrumentų, pateikė keletą pastebėjimų. Visa tai jau žinodamas ir turėdamas omenyje, kai į mane kreipėsi jo draugai, jau žinojau kokia gitara Andriui patiktų ir kokie yra reikalavimai, kuriuos jis kelia instrumentui.

Su kokiomis reakcijomis į tavo gitaras tenka susidurti?

Net jeigu instrumentą įsigyja ne žymus žmogus, daugelis supranta, kad tai yra investicija, meno kūrinys. „Lava Drops“ gitarų per metus yra pagaminama labai nedaug, kiekvienam instrumentui yra skiriamas individualus dėmesys. Ir nors kai kurie išgirdę gitarų kainas aikteli, aš ir nesitaikau į masinę gamybą. „Lava Drops“ dažniausiai nėra pirmasis žmogaus instrumentas. Gali būti, žinoma, jeigu yra didelis noras ir poreikis, bet dažniausiai tai jau yra pažengusio muzikanto gitara. O kartais tai net neprivalo būti gitara muzikantui – man smagu žinoti, kad kai kurie tiesiog pasistato ar pasikabina mano kurtą gitarą ir tai juos įkvepia kitiems dalykams, net nesusijusiems su muzika. Nes tai nėra vien instrumentai. „Lava Drops“ gitaros yra pristatomos pasaulinėse galerijose, meno parodose, muziejuose. Šiuo metu Nacionalinėje dailės galerijoje irgi yra pristatomi du mano kurti instrumentai, kurie jau yra įtraukti į Lietuvos dizaino istoriją.

Ar tavo kiekviena kurta gitara, net jeigu ir toje pačioje „Lava Drops“ serijoje, yra vienetinė?

Taip. Kartais gitaros gali atrodyti panašiai, netgi būti iš to paties medžio, bet tam tikri medžio apdirbimo niuansai gali sukurti skirtingą garsą, lemti mažus pasikeitimus, kurie muzikantui gali būti labai reikšmingi. Be to, kiekviena mano kurta gitara gauna įkvėpimą iš gamtos, o gamta toli gražu nėra vienoda. Netgi pavadinimas yra iš gamtos. Ir kiekvienas instrumentas turi kažkokį gamtos motyvą, detalę, yra įkvėptas kalnų, miškų, gamtos spalvų, labai stengiuosi atkartoti natūralius gamtos koloritus, net jeigu gitarą dažau, o ne palieku natūralią medžio ar kitos medžiagos spalvą. Labiausiai mėgstu, kuomet iš mane įkvėpusios vietos galima paimti kažkokią medžiagą ir ją panaudoti kuriant gitarą.

Kalbino: Patricija Tilvikaitė

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist