Pradžia Naujienos Gyvenimas Vilniečiai Lietuvos šimtmečiui 8000 km bėgte įveikęs A. Ardzijauskas grįžo į Lietuvą

Lietuvos šimtmečiui 8000 km bėgte įveikęs A. Ardzijauskas grįžo į Lietuvą

8 minutė(s) skaitymo
0

Sekmadienio vakarą į Vilnių iš Dakaro sostinės Senegalo sugrįžo valstybės 100-ojo gimtadienio proga 8000 kilometrų nubėgęs ultramaratonininkas Aidas Ardzijauskas. Pavargusį, tačiau laimingą vyrą pasitiko šeimos nariai, bendradarbiai ugniagesiai-gelbėtojai, bėgimo entuziastai.

Į 8000 kilometrų kelionę Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 5-osios komandos ugniagesys-gelbėtojas bei ultramaratonininkas A. Ardzijauskas išsiruošė spalio 24-ąją. Ilgų distancijų bėgimus propaguojančio sportininko idėja per 100 dienų nubėgti tokį didžiulį atstumą buvo susijusi su mūsų valstybės 100-mečiu. Ugniagesys iš Lietuvos bėgdamas įveikė Senegalą, Mauritaniją, Maroką, Ispaniją, Prancūziją, Italiją, Austriją, Čekiją ir Lenkiją. Tiesa, pasiekti Lietuvą jam prireikė 102 dienų.

Simbolinė buvo ir A. Ardzijausko starto vieta – savo bėgimą vyras pradėjo nuo Dakaro centre esančio monumento Afrikos rezistencijai, o finišavo Vilniaus Rotušės aikštėje. Lietuvos sieną ties Kybartų pasienio postu vyras kirto penktadienio vakarą. Atbėgti iš ten į Vilnių jam užtruko dar dvi dienas. Atstumas, kurį bėgikas įveikė Lietuvos keliais, prilygo dar maždaug keturiems maratonams. Prie Vilniaus riboženklio jį pasitiko ir iki miesto rotušės lydėjo JEEP klubo nariai, policijos ekipažas bei bėgimo entuziastai

Paklaustas, kaip jaučiasi po šio valios ir geležinės ištvermės pareikalavusio bėgimo, A. Ardzijauskas teigė, kad nesijaučia išsekęs. Tačiau greitai nuramino susirinkusius į jo sutiktuves – daugiau nei pusmetį jis leis organizmui atsigauti, vėliau pradės jį stiprinti. Lietuvą nustebinęs vyras patikino, kad kitų panašių projektų imsis ne anksčiau nei po dviejų metų.

Į darbą Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 5-ojoje komandoje vyras planuoja grįžti po trumpų atostogų Lietuvoje.

„Aido iššūkis mums didelį įspūdį paliko nuo pat pirmos dienos, kai apie jį išgirdome. Jaučiamės įvertinti, kad buvome pakviesti prisidėti prie Lietuvos šimtmečiui skirtos įspūdingos Aido dovanos. Smagu sutikti jį šiandien čia – sveiką, gyvą ir saugiai sugrįžusi namo. Matant jo ištvermę ir užsidegimą, tikėtina, kad dar po kelerių metų jį išlydėsime į bėgimą aplink pasaulį“, – sako JEEP atstovas, „Modus Group“ automobilių verslo pardavimų direktorius Aurimas Tamašauskas.

Šis iššūkis – vienas didžiausių per Aido bėgimo istoriją, mat kasdien jam tekdavo nubėgti po du maratonus: vieną ryte ir vieną vakare, viso – virš 80 km per parą keliais ir bekele, taip pat kalnais.

Nors Aidas yra įveikęs ne vieną ilgą distanciją, šis bėgimas nebuvo iš lengvųjų, mat teko kęsti pačias sudėtingiausias bėgimo sąlygas: vargino ne tik svilinanti kaitra, vėjas bei į akis nešamos smiltys, bet ir chaotiškas eismas, kelkraščių bei saugumo trūkumas.

„Afrikoje buvo dideli automobilių srautai, automobiliai pakankamai prasti, manau, Lietuvoje jie net techninės apžiūros nepereitų, todėl daug dūmino, pypino, važiavo arti. Dažnai pasitaikydavo prastas kelias. O tiesa yra ta, kad kuo geresnis kelias, tuo lengviau bėgti“, – pasakojo ugniagesys. Tik Europoje bėgimo sąlygos šiek tiek pagerėjo. Tačiau nemenkai išvargino ir kalnai.

Bėgimo metu Aidą pamainomis lydėjo vaizdo operatorius ir keliautojas Aidas Bubinas, Dakaro ralio fotografas, dviračių sporto entuziastas Gedmantas Kropis, kurie amžino šį istorinį įvykį, o taip Aido bendradarbis ugniagesys Saulius Ališauskas, kuris palaikė morališkai, padėjo buities darbuose. Automobilyje vyrai vežėsi Aidui skirtą vandenį, maistą, drabužius, nakvynės ir navigacijos reikmenis, žemėlapius, o svarbiausia – dešimt porų bėgimo batelių.

Kelionėje palaikė ir emigracijoje gyvenantys tautiečiai, kurie iš anksto žinodavo, kada Aidas atbėgs į jų gyvenamuosius miestus ir miestelius: „Mes labai daug skelbėmės, reklamavomės. Daug atsiliepė lietuvių, priėmė pernakvoti, pamaitino. Kaip kas galėjo, taip padėjo“, – tikino ultramaratonininkas.

Ištvermingas lietuvis  2012 m. apibėgo Lietuvą, 1 089 km įveikęs per 24 dienas, po metų jis bėgo Baltijos jūros pakrante ir 3 266 km įveikė per 44 dienas, 2014 m. jis perbėgo visas Jungtines Amerikos Valstijas – daugiau nei 5 000 km per 62 dienas. A. Ardzijausko didžiausia svajonė – apibėgti Žemės rutulį.

„Visų pirma, Senegalo vėliavos spalvos tokios pačios kaip ir mūsų šalies vėliavos, tik kitaip išsidėsčiusios, o taip pat lietuviai apskritai simpatizuoja Dakarui. Plius, buvau pasiryžęs nubėgti tokį skaičių kilometrų, kurį būtų galima įveikti per simbolinį 100 dienų, taigi tai ir yra 8000“, – pasakojo ugniagesys gelbėtojas.

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  Evaldas Činga
Rodyti daugiau Vilniečiai

Karščiausios naujienos

Žirmūnų paplūdimys

Žirmūnų paplūdimyje pirmąjį vasaros šeštadienį vyks „Pasitaškome”

Vilniaus miesto savivaldybė, VšĮ „Sveikas miestas”, UAB „Grinda” kviečia pirmąjį vasaros šeštadienį praleisti Žirmūnų paplūdimyje. Nuo 11 valandos patiestas žalias kvepiantis kilimas lauks iškylautojų, galėsiančių smėlio pilis statyti, tinklinio kamuoliu saulę pagauti, gigantiškais šachmatais savo sėkmę išbandyti, geros muzikos ir Neries bangose išsimaudyti ir dar daug vasariškų pramogų visai šeimai. ŠVENTĖS PROGRAMA visą dieną nuo 11 iki 18 valandos: – …

Sostinės senamiesčio gatvėmis riedėjo neįprasta senovinė karieta

Praeitos savaitės vakarą vilniečiai ir miesto svečiai stebėjosi neįprastu vaizdu – sostinės senamiesčio gatvėmis išdidžiai dardėjo senovinė karieta, o joje – Anglijos karalienės Viktorijos laikų apranga pasidabinęs vyriškis. Visi praeiviai atsisukę ne tik fotografavo, filmavo iš pravažiuojančių automobilių, dviračių ar tiesiog eidami pėsčiomis, bet ir klausinėjo kas šis paslaptingas personažas. Karieta su neįprastu keleiviu, neviršydama 6 km/val. greičio sustabdė laiką …

Prasideda folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“

Šiandien prasideda tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“. Jo programoje – bemaž 40 renginių. Festivalis prasidės Lietuvių literatūros ir tautosakos institute moksline konferencija ir vakare Vilniaus dailės akademijoje numatytu susitikimu su dainuojančiomis kaimų bendruomenėmis iš Žiūrų Varėnos rajone bei Sedos Mažeikių rajone. Trečiadienį Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus atidaryta karpinių paroda „Kanklių skambėjime“, ketvirtadienį Vaidilos teatre numatytas festivalio svečių koncertas …

Sodas

Vašingtono Union stotyje bus eksponuojamas lietuviškasis „Sodas“

Gegužės 23 dieną judrioje JAV sostinės Vašingtono Union stotyje Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga bus eksponuojama žymaus JAV lietuvių menininko Ray Bartkaus instaliacija „Sodai“. Instaliaciją istorinio stoties pastato pagrindinėje salėje gegužės 23 dieną 9 val. ryto Vašingtono laiku iškilmingai atidarys Lietuvos ambasadorius JAV Rolandas Kriščiūnas ir skulptūros autorius Ray Bartkus. Ceremonijos metu sveikinimo kalbą sakys lietuvių kilmės kongresmenas John Shimkus, …

Afrikos dienos

Lietuvoje prasideda „Afrikos dienų” renginiai

Gegužės 22-birželio 6 dienomis, minint Tarptautinę Afrikos dieną, kaip ir kasmet, Lietuvos užsienio reikalų ministerija su partneriais rengia „Afrikos dienas”. Renginių lankytojai turės galimybę susipažinti su spalvinga Afrikos žemyno šalių kultūra ir tradicijomis, verslo galimybėmis, plėsti supratimą apie šį žemyną, jo ryšius su Lietuva. Dvi savaites lankytojus džiugins įvairiausi renginiai, tarp jų – vieša diskusija apie Lietuvos dalyvavimą tarptautinėse misijose …