Savičiaus g. vykstanti eismo organizavimo pertvarka, nors ir buvo triukšmingai atšvęsta „Burning street” renginio metu, bet, pasirodo, tenkina ne visus. Nors verslininkai skelbia apie išaugusias pajamas, gyventojai skundžiasi dideliu triukšmu ir nepatogumais bandant judėti gatve. Maža to, pasiūlyta lauko kavinių zonas kurti ir Stiklių g.

Savičiaus g. reforma patinka ne visiems

Organizacija „Gelbėkim Senamiestį“ šį antradienį surengė susitikimą su Senamiesčio gyventojais. Buvo siekiama aptarti neseniai priimtą nutarimą dėl Savičiaus g. uždarymo savaitgaliais. „Made in Vilnius“ primena, kad daugiau nei prieš savaitę buvo nuspręsta uždaryti gatvę, kaip rašė BNS, „aptarus šį klausimą A.Savičiaus, Bokšto ir Išganytojo gatvių gyventojais, čia įsikūrusiais verslininkais.“ Tačiau, panašu, kad permainos nebuvo iki galo aptartos. Susitikime dalyvavęs Dviratininkų bendrijos pirmininkas Eduardas Kriščiūnas pripažino, kad gatvėje stovintys staliukai sukelia daug nepatogumų važiuojantiems dviračiu. Vis dėlto, dauguma dalyvių akcentavo triukšmo problemą – barų staliukai lauke stovi ne tik dieną, bet ir naktį, todėl besilinksminantys svečiai kelia triukšmą ir trukdo virš maitinimo įstaigų gyvenantiems žmonėms.

Susitikimą organizavusi Senamiesčio seniūnaičių sueigos pirmininkė, Senamiesčio bendruomenės asociacijos pirmininkė, Vilniaus istorinio centro išskirtinės vertės išsaugojimo ir tausojamojo naudojimo priežiūros komisijos narė Asta Baškauskaitė „Made in Vilnius“ teigia, kad net 97% Savičiaus g. gyventojų nepalaiko sprendimo dėl jos uždarymo savaitgaliais. Senamiesčio seniūnaitė aiškino, kad sprendimas uždaryti gatvę buvo priimtas iš karto po susitikimo su mikrorajono seniūne, seniūnaite ir keletu kitų Senamiesčio gyventojų. Visi jie, pašnekovės teigimu, nepalaikė sprendimo, bet gavo atsakymą, kad projektas dar bus svarstomas. Pašnekovė tikina, jog Senamiesčio bendruomenė nenuleis rankų ir rinks parašus dėl šio sprendimo anuliavimo.

„Nereikia galvoti, kad tiesiog linksminamės. Pagal Seniūnaičio žinyną, seniūnaitis privalo rūpintis gyventojais, spręsti jų problemas, atstovauti jų interesus. Tą darau aš ir mano kolegė, Senamiesčio seniūnė, Irena Paukštytė. Taigi, privalėjome surengti šį susitikimą ir pasiteirauti gyventojų nuomonės“, – apie renginio tikslus kalbėjo A. Baškauskaitė.

Verslininkų pergalė ar miesto „išlaisvinimas“?

Prieš paskelbiant nutarimą dėl Savičiaus g., interneto portalas „Delfi“ informavo apie šios gatvės bendrijų pirmininkų ir čia paslaugų įmones turinčių verslininkų pasirašytą ir savivaldybei įteiktą raštą. Jame buvo prašoma apriboti eismą Savičiaus gatvėje ir leisti eismą tik techniniam transportui darbo dienomis. Rašte kaip kontaktinis asmuo buvo nurodyta Ateities visuomenės instituto steigėja, dr. Erika Furman.

Kaip ji teigia „Made in Vilnius“, Savičiaus gatvės gyventojai ir verslininkai turi tiek bendrų, tiek skirtingų interesų. Bendras interesas – apsaugoti Savičiaus gatvę nuo automobilių. Pašnekovės duomenimis, gatvės remonto metu dirbę archeologai komentavo, kad paleidus tranzitinį automobilių srautą po kelerių metų neva net nesimatys, jog kelias buvo atnaujinamas, nes gruntas po asfaltu yra minkštas, todėl Savičiaus gatvėje nuolat atsiranda duobės. „Žiūrint iš gyventojų pusės, visi gyventojai vienareikšmiškai nori, kad būtų panaikintas tranzitinis eismas (kai automobiliai važiuoja nesustodami) Savičiaus gatve. Tačiau gyventojai nenori ir triukšmo. Kai kuriems gyventojams nepatinka, kad gatvėje vasaros metu vyksta renginiai, groja muzika, susirenka daug žmonių, todėl labai svarbu surasti pusiausvyrą tarp linksmybių, pramogų ir poilsio, ramybės“, – komentavo dr. E. Furman.

Jos manymu, sprendimas riboti eismą savaitgaliais priimtas verslo ir turizmo naudai, nes būtent Senamiestyje koncentruojasi didžiausia turistų ir pramogautojų dalis savaitgaliais. „Gyventojai, kurie palaiko turizmo plėtrą ir verslo skatinimą sostinėje, labai tuo džiaugiasi. Gyventojai, kurie nori, kad tik lakštingalos suoktų už Senamiesčio langų, piktinasi. Piktinasi dėl kelių priežasčių – gyventojai gatve vaikšto 2-4 kartus per dieną (į darbą ir atgal, į parduotuvę ir atgal). Savičiaus gatvė, kaip ir daugelis Senamiesčio gatvių, yra labai siaura, joje greitai formuojasi kamštis. Pėstiesiems tenka kvėpuoti automobilių išmetamosiomis dujomis. Savaitgaliais eismo nėra, bet gyventojai dažniausiai išvyksta iš miesto. Dėl judraus tranzitinio eismo ir išmetamųjų dujų žmonės kenčia visas penkias darbo dienas, tad priimtas sprendimas gyventojų nepradžiugino“, – aiškina pašnekovė. Jos teigimu, eismas turi būti ribojamas visame Senamiestyje, leidžiant įvažiuoti tik gyventojams ir aptarnaujančiam transportui, taip pat taksi. Tai, dr. E. Furman žodžiais, padidintų mūsų šalies prestižą, paskatintų didesnius turistų srautus, daugiau restoranų galėtų stiprinti aptarnavimo pajėgumą, šiltuoju sezonu statydami staliukus lauke. „Labai tikimės, kad Vilniaus meras Remigijus Šimašius turės politinės drąsos apriboti eismą visame Senamiestyje ar bent link Rotušės vedančiose gatvėse“, – apibendrina pašnekovė.

Apie artimiausius tikslus „Ateities visuomenės instituto“ steigėja kalbėjo taip: „Mes ir toliau sieksime, kad Savičiaus gatvėje būtų panaikintas tranzitinis automobilių eismas. Norime, kad Vilnius būtų tokia Europos sostinė, kurioje pilna kultūros renginių, turistų ir pramogaujančių žmonių. Tiems, kurie nori ramybės, yra įkurti miegamieji rajonai. Žmogus turėtų rinktis gyvenamąją vietą pagal savo gyvenimo būdą. Norintiems gyventi ramiai yra labai daug pasirinkimų.”

Permainos gali įvykti ir Stiklių g.

Minėto susitikimo su Senamiesčio gyventojais metu Eismo valdymo poskyrio vedėjas Eduardas Garbovskis ir Eismo organizavimo skyriaus vedėjas Tomas Kamaitis pristatė Stiklių g. pertvarkos strategiją. Jų teigimu, dabrtinė eismo reguliavimo sistema šioje gatvėje visiškai neveikia – vyksta kelių eismo taisyklių pažeidimai, trūksta policijos pajėgų, o tranzitinis eismas svyruoja net apie 70%. Poskyrių vedėjai siūlo Stiklių g., nuo 10 iki 7 numeriu pažymėtų pastatų ribose kurti laikinas lauko kavinių zonas. Šiltuoju metų laiku norima įrengti ir laikinas automobilių eismo ribojimo priemones – statyti suolus, gėlių klombas. T. Kamaitis aiškino, kad tokios priemonės padėtų sumažinti transporto srautą Stiklių g., nes neliktų eismo organizavimo tvarkos kelio ženklais. Dauguma susirinkusių gyventojų išreiškė nepasitenkinimą šia idėja. Nors projekte nurodoma, kad bus įrengtas 1,50 m praėjimas pėstiesiems, salėje buvo klausiama, kaip tokiu atveju gatve judės neįgalieji ir šeimos su vaikų vėžimėliais. Susirinkę gyventojai  pasiūlė vietoje lauko kavinių pastatyti gėlių klombą gatvės viduryje, o siekiant sumažinti KET problemas, pastatyti kameras-radarus, fiksuojančius pažeidimus. Tiesa, susirinkime dalyvavęs SĮ „Susisiekimo paslaugos“ atstovas pareiškė, kad tokiu atveju kamerų teks laukti dvejus metus, o išrašytas baudas vairuotojai gaus tik po metų, nes tiesiog nėra tiek pajėgų. T. Kamaitis apibendrindamas susitikimą, patarė pasiūlymus dėl eismo organizavimo siųsti el. adresu [email protected].

Senamiesčio gyventojas Algimantas Kuras pateikė esminį pasiūlymą, kad norint apriboti transporto eismą Stiklių g., nebūtina statyti lauko kavinių staliukų, o galima tiesiog pakeisti eismo judėjimo kryptį Stiklių gatve, t. y., tada būtų galima važiuoti nuo Rotušės a. link Gaono ir Universiteto gatvių. Gyventojų buvo paprašyta pabalsuoti ir pritarti tokiam variantui, papildomai pasiūlant, kad reikalui esant Stiklių g. dar būtų galima įrengti greičio mažinimo kalnelius. Dauguma gyventojų pritarė šiems siūlymams.

Anksčiau Vilniaus m. savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus atstovė Neringa Kolkaitė „Made in Vilnius“ sakė, kad artimiausiu metu eismo organizavimo pertvarkymo darbai Senamiestyje nėra numatyti.

Straipsnio autorė: Evelina Knutovič, MadeinVilnius.lt

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist