MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
Kalėdos 2017

Ar Kalėdų Senelis tikrai gyveno? Mokslininkai pateikia galimą įrodymą

Ar Kalėdų Senelis buvo tikras? Mokslininkai pateikė vieną iš galbūt šią prielaidą patvirtinančių įrodymų: jie nustatė, kad Šv. Mikalojui, dabartinio Kalėdų Senelio prototipui, priskiriamas kaulas mus tikrai pasiekė iš tų laikų ir tos vietos dabartinėje Turkijoje, kurioje šis šventasis mirė.

Oksfordo universiteto mokslininkai ištyrė mažytį dubens kaulo nuolaužos mėginį ir nustatė, kad jis priklauso žmogui, gyvenusiam IV mūsų eros amžiuje.

Kaip skelbiama, Šv. Mikalojus mirė 343 metais ir paveiksluose dažnai yra vaizduojamas su žila barzda. Pasak legendos, jis garsėjo savo dosnumu, ir šis jo bruožas davė pradžią Kalėdų Senelio legendai.

„Daugelis mūsų tyrinėjamų reliktų paprastai pasirodo esantys iš vėlesnio laikotarpio, nei tvirtina istorikai“, – savo pareiškime nurodo Tomas Highamas (Tomas Hajamas), vienas iš Oksfordo reliktų centro vadovų.

„Šis kaulo fragmentas, priešingai, leidžia manyti, kad galbūt tikrai žvelgiame į paties Šv. Mikalojaus palaikus“, – nurodoma jame.

Kaulo fragmentas, kurio dalelė buvo ištirta, priklauso Junginių Valstijų Ilinojaus valstijoje gyvenančiam kunigui Dennisui O’Neilui (Denisui Onilui).

Vis dėlto didžioji dalis Šv. Mikalojui priskiriamų relikvijų laikomos Italijos Bario ir Venecijos miestuose.

Pasak mokslininkų, jų tirtas mėginys buvo paimtas iš kairiojo gaktikaulio – apatinės dubenkaulio dalies. Bario kolekcijoje yra tik viršutinė dubenkaulio dalis, ir tai leidžia manyti, visi šie kaulai priklausė vienam žmogui.

Venecijoje yra saugoma net 500 Šv. Mikalojaus kaulų nuolaužų. Jų anatominis tyrimas parodė, kad šie kaulai taip pat papildo Bario kolekcijos kaulus.

„Rezultatai mus dabar skatina atsigręžti į Bario ir Venecijos relikvijas, bandant parodyti, kad šios kaulų liekanos priklausė vienam žmogui“, – sakė kitas Oksfordo reliktų centro vadovas George’as Kazanas (Džordžas Kazanas).

Manoma, kad Šv. Mykalojus gyveno Miroje, netoli dabartinio Turkijos pietinio Demrės miesto, ir kad jo kaulus iš ten išgabeno italų jūrininkai.

Kalėdų Senelio legenda siekia XVI amžių – tuo metu paplito pasakojimai apie Šv. Mikalojų. Keliose Europos šalyse gruodžio 6-ąją švenčiama Šv. Mikalojaus šventė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

Surinktas rekordinis skaičius nupuoštų eglučių

Evaldas Činga

Šiais metais Vilniaus festivalis „Kalėdos sostinėje“ sulaukė rekordinio lankytojų skaičiaus

Evaldas Činga

„Knygų Kalėdos“ sulaukė rekordinio skaitytojų aktyvumo

Made in Vilnius

Katedros aikštėje susirinkusieji šventė stačiatikių Kalėdas

Paskutinė diena pasidžiaugti šventiniu Vilniumi

Donatas Andrijauskas

Šiandien Mokytojų namų kiemelyje šventė visai šeimai – „Lik sveika, Kalėdų eglute!“

Donatas Andrijauskas

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika