Pradžia Pramogos Kinas Jau penkerius metus kviečiama žiūrėti estiškų filmų Užupyje

Jau penkerius metus kviečiama žiūrėti estiškų filmų Užupyje

7 minutė(s) skaitymo
0
Kino teatras

Šį penktadienį, 2017 lapkričio 10 dieną, Užupyje prasideda jau penktasis estų kino festivalis „Estų kino dienos Užupyje”, vykstantis kartu su Užupio Vėjo dienomis. Tradiciniu tapusio renginio šiųmetėje programoje – du dokumentiniai ir du vaidybiniai filmai. Nemokamais kino seansais žiūrovai galės mėgautis penktadieniais 18.30 val. Užupio kavinės salėje (Užupio g. 2, Vilnius). Visi filmai originalo kalba, su angliškais subtitrais.

Prieš kiekvieną seansą nenuilstanti šio festivalio įkvepėja ir organizatorė Annika Grišakov, Užupio Respublikos įgaliotoji ambasadorė estų reikaluose, gražia lietuviška kalba pristato kiekvieno filmo atsiradimo peripetijas ir to laikmečio istorijas, kurios dažniausiai yra daug įdomesnės, bet lieka primirštos už kadro.

„Mūsų mažos tautos belenktyniaudamos virtualiame pasaulyje dažnai pamiršta pasidomėti, kas gi jau yra sukurta mūsų pačių, tačiau dar nepatirta. Estų kino dienos Užupyje yra puiki proga šaltais lapkričio vakarais smagioje draugijoje pažinti šiaurinius kaimynus, jų kultūrą bei tiesiog betarpiškai sužinoti ir įvertinti, kaip sekasi kino kūrybai ir industrijai Estijoje,” – sako Annika Grišakov, darbiniame gyvenime esanti profesionali lietuvių ir estų kalbų vertėja.

Estų kino dienos yra neatsiejama jau daugiau nei 18 metų Užupyje vykstančių Vėjo dienų dalis. „Vėjo dienos – tai jau tradicinė ir nekomercinė filosofijos, fotografijos, kino, džiazo, roko ir poezijos, ir, žinoma, politikos ir mokslo fiesta, vykstanti Užupio kultūrinėse erdvėse bent keturis darganotus lapkričio savaitgalius. Užupio universiteto rektoratas žingeidiems klausytojams pasirūpina įdomių paskaitų temų, kur visada paliečiama vėjų, žinomų kaip permainos, svarba mūsų gyvenime, apžvelgiami ir diskutuojami užupiečių postūmiai kaimyninės Lietuvos ir Vilniaus gyvenime. Vakarus visada užbaigia gyvo garso ir balso koncertai. Stengiamės, kad tai būtų teminiai vakarai skirti įvairų tautų ar stilių kūrybai. Tikimės, kad renginių kalendoriuje atsiras dabar jau griaunamos Neringos vinilo diskotekos ir išlaikys tradicijas Vilniuje. Užupio kūrybinė erdvė suteikia galimybes žinomiems, ar nelabai dar žinomiems, bet kūrybingiems žmonėms, viešai atrasti savo raiškos formą. Taigi, sekite paskutinius anonsus Užupio Respublikos Facebook paskyroje ir nepamirškite apsilankyti, kad dvejosite, kur gi čia nuėjus šaltą vakarą,” – vardija ir kviečia Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis, gyvenime dirbantis verslo vadybos konsultantu.

Lapkričio 10 d. „Disko ir branduolinis karas” (2009, rež. Jaak Kilmi) – žaisminga dokumentika apie savotišką inormacinį karą Estijoje paskutiniaisiais TSRS dešimtmečiais. Vakarietiška popkultūra tuometinių žmonių pasaulėžiūros formavimuisi turėjo ypatingai svarbų, tačiau dabartiniu požiūriu keistoką įtaką. Langas į daugelio jų svajonių pasaulį – Šiaurės Estijoje matoma Suomijos televizija, kurios sklaidos valdžia niekaip nesugebėjo užgniaužti.

Lapkričio 17 d. „Estė Paryžiuje” (2012, rež. Ilmar Raag) pasakoja dviejų emigravusių esčių susitikimo istoriją. Viena jų – jau seniai Paryžiuje gyvenanti turtinga ir įnoringa ponia Frida, o kita – jos slaugyti atvykusi, iš mažo Estijos miestelio kilusi kukli Anna. Atrodytų, kad tarp jųdviejų nėra nieko bendro. Bet ar tikrai? Fridos vaidmenyje matysime šią vasarą anapilin iškeliavusią prancūzų kino legendą Jeanne Moreau.

Lapkričio 24 d. „Poliarinis berniukas” (2016, rež. Anu Aun) – dramatiška istorija apie abiturientą, svajojantį įstoti į prestižinę Berlyno meno akademiją. Įsimylėjęs bipoliniu psichikos sutrikimu sergančią merginą ir dėl jos įvykdęs nusikaltimą, už kurį gresia ilgi metai už grotų, jaunuolis turi apsispręsti tiek dėl savo, tiek dėl jos ateities.

Gruodžio 1 d. „Sovietiniai hipiai” (2017, rež. Terje Toomistu). Šešerius metus kurtas dokumentinis filmas nukelia mus į aštuntojo dešimtmečio TSRS. Ieškodami laisvės ir nepaisydami griežto politinio režimo, gėlių vaikai Sovietų Sąjungos viduje susikūrė savą Sistemą. O dabar maža jų grupelė keliauja į Maskvą, kur žmonės kasmet renkasi paminėti tragišką įvykį, kai 1971 m. birželio 1 d. KGB suėmė tūkstančius sovietinių hipių.

Taigi, ateikite palengva, neskubėdami ir lėtai pasimėgaukite iki galo.  Estų kinas penktadieniais 18.30 val. Užupyje. Kiti Vėjo dienų vakarai šeštadieniais panašiu laiku.

Sekite paskutines naujienas ir anonsus Užupio Respublikos Facebook paskyroje.

Dėkojame estų kino dienų remėjams: Estijos Ambasada Vilniuje, Užupio bendruomenė, Vilniaus miesto savivaldybė ir Užupio kavinė.

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  Donatas Andrijauskas
Rodyti daugiau Kinas

Karščiausios naujienos

Iki Vilniaus pietinio aplinkkelio tiesimo II etapo darbų pradžios – vienas žingsnis

Susisiekimo ministerija, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos (Kelių direkcija) ir įmonė „Kelprojektas“ pasirašė trišalę sutartį, pagal kurią bus parengtas projektas privačiai žemei visuomenės reikmėms Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje išpirkti. Beveik 30 ha žemės plotas yra reikalingas valstybinės reikšmės magistralinio kelio A19 – Vilniaus pietinio aplinkkelio – 9,5 km (nuo 7,9 iki 17,4 km) ilgio ruožui nutiesti. „Visuomenės poreikiams …

Valdovų rūmuose išdalyti žmogaus teisių „Oskarais” vadinami apdovanojimai

Kovo 22 d. vakarą Valdovų rūmuose iškilmingai įteikti Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai. Komisija ir internetu balsavę žmonės jais įvertino labiausiai žmogaus teisių srityje 2017 m. nusipelniusius asmenis, organizacijas ir iniciatyvas. Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė mano, kad nominuoti žmonės yra Lietuvos pasididžiavimas. „Būtent jų darbai kiekvieno mūsų kasdienybę padaro demokratiškesnę. Ir taip, ši demokratija neatsiranda savaime: ji reikalauja daugybės …

Verkių parko skulptūros

Verkių parkas turi naują skulptūrą – Šikšniuką

Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija (Verkių parkas) turi naują „augintinį“ šikšnosparnį, švelniai pramintą Šikšniuku. Gamtinė skulptūra pakabinta greta direkcijos pastato, ant senos liepos šakos. Šikšnosparnis yra gamtinių skulptūrų parodos dalis. Skulptūros skirtos atkreipti visuomenės dėmesį į aplinkosaugines problemas – klimato kaitą, aplinkos taršą ir buveinių naikinimą, kurios savo ruožtu daro neigiamą įtaką retoms ir saugomoms rūšims. Tik žmonių sąmoningumas …

Žemės valnada

Šeštadienį sostinėje bus minima „Žemės valanda“

„Žemės valanda“ – tai viso pasaulio akcija, skatinanti valandai išjungti elektros prietaisus, kad visi žmonės prisimintų, kiek tai kainuoja žaliajai planetai. Tūkstančiai miestų ir vietovių visoje planetoje išjungia šviesas, televizorius, fenus su simboline žinute: antros Žemės neturime. Viena valanda apšviesti pasaulio visuomenei – tai daug ar mažai? Elektros energijos gamyba – tai vienas iš svarbiausių klimato kaitos veiksnių. Jį reikėtų …

Sekmadienį vyks nemokamos Velykinės dirbtuvės

„AmatAUK“ – tai įvairios edukacinės programos, skirtos šiuolaikiniam žmogui susipažinti su tradicijomis ir amatais bei atrasti ryšį su savo šaknimis. Metas pasimokyti vieno iš senųjų kiaušinių marginimo būdų – jau kovo 25 d. 12 val. kiaušinius puošime tradiciniais raštais, naudodami natūralų bičių vašką, ir kiekvienas dalyvis išsineš savąjį margutį. Visomis dirbtuvėms reikalingomis priemonėmis pasirūpins organizatoriai – tereikia Jūsų smalsumo bei …