Lietuvos žydų bendruomenė ir Lenkijos institutas Vilniuje kviečia į nemokamą muzikantų iš Varšuvos „Vocal Varshe + Jacaszek“ koncertą, kuriame skambės nepaprastos ir jautrios kompozicijos jidiš, hebrajų ir ladino kalbomis, dainos iš Varšuvos ir Vilniaus getų. Vėliau grupė pakvies į koncertus Kalvarijoje ir Kėdainiuose.

Koncertas birželio 6 d., 19 val. įvyks adresu Vokiečių g. 13 A, prie buvusios Vytės Nemunėlio pagrindinės mokyklos. Prieš Antrąjį pasaulinį karą čia buvo Vilniaus Didžioji sinagoga. Koncertas rengiamas jai atminti.

Karo metu sinagoga buvo smarkiai apgriauta: išliko sienos ir dalis interjero elementų. Nors šventovę buvo galima nesunkiai atstatyti, tarybinė valdžia Didžiąją Vilniaus sinagogą 1955-1957 m. visiškai sunaikino.

„Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad žydų dainos suskambės labai simboliškoje vietoje, kur nuo 15 a. veikė visoje Europoje garsėjusi Vilniaus Didžioji sinagoga – Lietuvos žydų religinės minties ir bendruomenės centras. Istoriniai šaltiniai rodo, kad tai buvo didžiausi žydų maldos namai Lietuvos ir Lenkijos Respublikoje, talpinę apie 5 tūkst. žmonių. 2017 m. archeologiniai tyrimai nustatė, kad autentiškų sinagogos liekanų išliko daugiau, negu manyta iki šiol, ir jos jau įrašytos į kultūros vertybių registrą. Rūpestis tinkamu mūsų didžiojo dvasinio simbolio įpaveldinimu ir atminimu – bendruomenės teisė ir pareiga, todėl telksime autoritetingus paveldo specialistus, visuomeninių organizacijų iniciatyvas bei toliau šiuo klausimu bendradarbiausime su valstybės institucijomis“, – sakė Faina Kukliansky, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė.

Grupė „Vocal Varshe“ yra tercetas, kurį sudaro Anna Woźnicka (sopranas), Olga Wądołowska (mecosopranas) ir Jakub T. Sitarski (tenoras). Vilniuje kolektyvas koncertuos kartu su elektroakustinės muzikos kūrėju Michału Jacaszeku – kartu jie kuria projektą „Dangaus vartai“.

„Vocal Varshe“ atlieka muziką, kurios šaknys – žydų kultūroje. Grupę globoja Žydų religinė bendruomenė Varšuvoje. Atlikėjai susibūrė, kad atskleistų klausytojams ne tik populiariąją žydų muziką, bet ir primirštą bei skambančią siauram klausytojų ratui sinagogose. „Vocal Varshe“ koncertavo daugelyje koncertų ir festivalių Lenkijoje, Yad Vashem instituto skiriamų Pasaulio tautų teisuolių medalių įteikimo ceremonijoje, Lenkijos prezidento rūmuose uždegant chanukos žvakes.

„Vocal Varshe“ eksperimentuoja su sinagogų kūriniais, ieškodami savito skambesio ir rakto interpretacijoms. 2016 m. kartu su vienu originaliausių lenkų elektroninės muzikos kūrėjų Michału Jacaszeku įkūrė projektą „Dangaus vartai“ (Bramy nieba), įkvėptą garsaus amerikiečių abstrakcionisto Franko Stellos bareljefų ir prieškarinių medinių sinagogų nuotraukų bei piešinių. Savo repertuare grupė turi hebrajiškai atliekamos įvairioms judaizmo šventėms skirtos sinagogų muzikos, kompozicijų jidiš kalba, apdainuojančių kasdienį gyvenimą, bei dainų ladino kalba – ja kalbėjo Pietų Europos, daugiausiai Ispanijos ir Italijos žydai.

Svarbi „Vocal Varshe“ koncertų programos dalis bus skirta dainoms iš Vilniaus geto:

„Friling“, Avromo Brudno sukurto tango melodijos aranžuotė pagal Shmerkės Kaczerginskio eilėraštį, kurį jis parašė 1943 m. balandį po žmonos Barbaros mirties Vilniaus gete; „Tsu eyns, tsvey, dray!“ – dainos pagal Vilniaus gete mirusio Leybo Rozentalio (1916-1941) žodžius aranžuotė; „Dremlen feygl af di tsvaygn“ – Vilniaus geto lopšinė, sukurta Leos Rudnicki ir Lejbo Jampolskio, ir kt.

Savo muzika „Vocal Varshe“ primena, kad dar prieš septyniasdešimt kelerius metus Varšuva buvo didžiausia Europoje ir antra pasaulyje po Niujorko žydų gyvenamoji vieta. Kas trečias miesto gyventojas buvo žydas. Jidiš kalba nuolat skambėjo kasdieniame gyvenime, teatrų scenose, žydų spaudoje. Sinagogose ir namuose buvo meldžiamasi hebrajų kalba. Šiandien iš šios gyvenimu pulsavusios bendruomenės, panašiai kaip Vilniuje, teliko prisiminimas. Vis dėlto, pastaruoju metu Lenkijoje ir Lietuvoje pastebimas visuomenės susidomėjimas žydų istorija ir kultūra. Lenkijos miestuose nuo seno vyksta žydų muzikos ir kultūros festivaliai, į kuriuos kasmet susirenka vis daugiau žiūrovų.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist