Šeštadienį, nuaidėjus Gatvės muzikos dienai, miestas pasiners į Muziejų naktį. Vilniečių iki 24 val. lauks miesto muziejai. Renginių programoje: ekskursijos, parodos, paskaitos, dirbtuvės, kino peržiūros – daugiau nei 100 renginių, tikrai išsirinksite jums patinkantį.

Akcijos tikslas – parodyti muziejaus eksponatus naktį, kai paprastai muziejai nedirba, bei supažindinti su muziejais įvairių bendruomenių narius. Tą dieną organizuojami renginiai lankytojams nemokami.

Tarptautinė muziejų taryba (ICOM) kasmet inicijuoja Tarptautinės muziejų dienos (gegužės 18 d.) renginius, o Prancūzijos kultūros ir ryšių ministerija – tarptautinės muziejų bendruomenės akciją „Europos muziejų naktis“. Į ją jungiasi ir Lietuvos muziejai. Akcija rengiama nuo 2005 m.

Informacija: http://www.muziejunaktis.lt

Muziejų nakties programa:

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Katedros a. 4, LT-01143 Vilnius Tel.: (8 5)262 0067 El. paštas:[email protected] www.valdovurumai.lt

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 24.00)

„MUZIEJUS MODERNIU ŽVILGSNIU“

Nuspalvinta istorija Net jei jau esate lankęsi Valdovų rūmuose anksčiau, kviečiame užsukti dar kartą ir pamatyti naujomis spalvomis nušvitusius istorinius interjerus. Valdovų rūmų muziejus, ruošdamasis antrosios dalies atidarymui šių metų liepą, baigia istorinių reprezentacinių interjerų dekoravimo darbus. Nuo šiol čia apsilankę lankytojai nebeatpažins buvusių erdvių, o matydami ryškiaspalves menių sienas ir tipiška polichromine ornamentika bei analogiškais paauksuotais ornamentais išpuoštas lubas pasijus tarsi persikėlę į užburiantį Gotikos, Renesanso ir Baroko epochų pasaulį.

Prakalbinti eksponatai Kaip ir kiekvienais metais, per Muziejų naktį turėsite galimybę pakalbinti muziejaus restauratorius, archeologus, rinkinių saugotojus ir kitus specialistus. Jie mielai atsakys į Jums rūpimus klausimus apie muziejų ir jo eksponatus, apie archeologinių radinių kelią nuo tyrimų iki ekspozicijos, apie istorinių ir meno vertybių įsigijimą bei priežiūrą. Norint sudalyvauti tereikia prakalbinti žinovus ir … Jums „prabils“ eksponatai bei atsivers nematoma muziejaus pusė.

Muziejus moderniu žvilgsniu Norėdami ne tik supažindinti lankytojus su archeologiniais eksponatais bei istoriniais interjerais, bet ir pristatyti, kaip šios vertybės pateko į muziejų, buvo atrastos, įsigytos, restauruotos, įvairiose muziejaus erdvėse suteiksime galimybę pamatyti archyvinę filmuotą ir foto medžiagą. Kviesime stabtelėti trumpam pajusti, ekspozicijų kūrimo, archeologinių tyrimų ar restauravimo dirbtuvių nuotaikas. Turėsite progą įsitikinti, kaip modernėjo ir modernėja muziejus.

Filmas „Mokslo sriuba“: kokie lobiai slypi Valdovų rūmų teritorijoje?“ (Vestibiulio auditorija) Trukmė 17 min. 07 sek. Mokslo populiarinimo laidos komandos su Valdovų rūmų muziejaus darbuotojais sukurtas filmukas apie Valdovų rūmų lobius, kraštovaizdį, archeologines vertybes, eksponatų restauravimą ir netikėtus atradimus!

Pažintinis filmas „Praeitis atsivėrė ateičiai“ (Vestibiulio auditorija) Trukmė 36 min. Pažintinis filmas pakvies į interaktyvią pažintį su Valdovų rūmų muziejumi, atskleisdamas visas čia eksponuojamo archeologinio ir architektūrinio paveldo bei sukauptų istorinių ir meno vertybių paslaptis. Filmą sukūrė geriausių kūrėjų komanda, tarp kurių – geriausias

Lietuvos scenaristas Jonas Banys, režisierius Mindaugas Meškauskas, kompozitorius Deividas Zvonkus ir kt.

18.00–23.00 – Hologramų dirbtuvės: archeologija kitu kampu (Rūsio edukacinė erdvė) Senųjų mūrų autentiškoje aplinkoje turėsite galimybę pasigaminti holograminėms iliuzijoms projektuoti skirtą įrankį ir į Valdovų rūmų muziejaus radinius pažvelgti nauju kampu. Jums tereikia atsinešti ar iš kišenės išsitraukti savo išmanųjį telefoną arba planšetę, o reikalingas priemones suteiks ir kaip dirbti pamokys muziejaus darbuotojai. Dirbtuvėms pasibaigus savo išmaniajame telefone ar planšetėje rodomą specialų vaizdo klipą galėsite paversti trimačio vaizdo iliuzija. Dirbtuvėse laukiami mokyklinio amžiaus vaikai ir suaugusieji.

18.00–23.00 – virtuali kelionė laiku (Pirmo aukšto erdvė) Užsidėję virtualiosios realybės akinius nusikelsite šimtmečiais į praeitį ir pamatysite, kaip nuo XIII a. iki šių dienų keitėsi Vilniaus pilių teritorija ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija. 8 min. trukmės virtualioje 3D projekcijoje atkurtos gynybinių statinių bei pilių vaizdų rekonstrukcijos susietos su muziejuje eksponuojamais mūrais ir archeologiniais radiniais, o istorinių statinių tūris, forma, aukštis, eksterjeras, medžiagos, spalvos ir kitos detalės virtualiai atkurti pagal tikslius mokslinius duomenis. Kviečiame visus muziejaus lankytojus. 8 min. trukmės virtualiosios realybės programa specialiame terminale kainuos vos 1 eurą!

Paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val. Muziejaus ekspozicijos veikia iki 24.00 val.

Renginiai ir įėjimas į muziejų nuo 18.00 iki 23.00 NEMOKAMI

Vilniaus paveikslų galerija Didžioji g. 4, Vilnius Tel. (8 5) 212 42 58 www.ldm.lt

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 24.00)

Ekspozicijos ir parodos: „Lietuvos dailė. XVI a. pab.–XX a. pr.“ „Dailininko Juozapo Kamarausko studija“ „Po Italijos saule. XVIII a.–XX a. I p. Lietuvos dailininkų kūryba“

19.00 ir 21.00 – edukacinės dirbtuvės „Italijos spalvų įkvėpti“. Italija – Europos kultūros lopšys, garsėjanti meno ir architektūros paminklais, traukianti kerinčiu gamtovaizdžiu – ryški saulės šviesa, nepaprasto žydrumo dangus, įvairiaspalvė augmenija, kalnų masyvai palikdavo neišdildomą įspūdį. Į Italiją semtis įkvėpimo bei menininko amato žinių vyko ir mūsų dailininkai. Ne vienam Lietuvos menininkui laikas, praleistas Italijoje, tapo svarbiu meninio stiliaus formavimosi etapu. Apžiūrėję parodą „Po Italijos saule. XVIII–XX a. I p. Lietuvos dailininkų kūryba“, kursime šilko popieriaus vitražų projektus. (trukmė – 1 val.) Registracija tel. 8 659 58056

20.00 ir 22.00 – ekskursija po parodą „Po Italijos saule. XVIII–XX a. I p. Lietuvos dailininkų kūryba“. Registracija tel. (8 5) 212 42 58

Muziejaus lankymas ir renginiai NEMOKAMI.

Vytauto Kasiulio dailės muziejus A. Goštauto g. 1, Vilnius Tel. (8 5) 261 67 64; www.ldm.lt

PROGRAMA (nuo 17.00 iki 23.00)

Paroda: „Šviesa ir erdvė, vanduo ir saulė. Žvilgsnis į Nidos dailininkų koloniją“ XIX a. pab.–XX a. I p. tapyba ir grafika iš Aleksandro Popovo (Klaipėda) rinkinio.

18.00 – edukacinis užsiėmimas „Atostogos, jūra ir laivai“. Trumpai apžvelgę parodą „Šviesa ir erdvė, vanduo ir saulė. Žvilgsnis į Nidos dailininkų koloniją“, savo įspūdžius perteiksime kurdami spalvotus reljefus iš molio – taip susipažindami su viena seniausių dailės technikų. 19.00 ir 21.00 – ekskursija po parodą „Šviesa ir erdvė, vanduo ir saulė. Žvilgsnis į Nidos dailininkų koloniją“; 20.00 – edukacinis užsiėmimas „Šviesa ir erdvė“. Parodos impresijas perteiksime grafikos technika – kursime raižinius, stengsimės atskleisti subtilią Kuršių nerijos atmosferą.

Muziejaus lankymas ir renginiai NEMOKAMI.

Radvilų rūmų muziejus Vilniaus g. 24, Vilnius Tel.: (8 5) 212 14 77, 262 09 81; www.ldm.lt

PROGRAMA (nuo 17.00 iki 23.00)

Ekspozicijos ir parodos: „XVI–XIX a. Vakarų Europos dailė“ „Dubingių ir Biržų kunigaikščiai Radvilos“ „Australijos aborigenų ir Naujosios Gvinėjos menas“ „Orientalinė dailė“

„Medalių menas: XVI–XX a. istoriniai ir jubiliejiniai medaliai iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinių“

17.00–18.00 – edukacinis užsiėmimas šeimoms „Atviros komiksų dirbtuvės“. Kviečiame šeimas su jaunesniojo amžiaus vaikais į komiksų dirbtuves kartu su dailininke Greta Alice Liekyte. Dailininkė pristatys knygelę ,,Ne muziejaus batai“, supažindins su komiškomis iliustracijomis ir siūlys atlikti kūrybines užduotis. 19.00 – menotyrininkės dr. Dalios Karatajienės vieša paskaita ,,Didieji XVII a. tapytojai – mažieji olandai“. Paskaitoje bus aptariama Olandijos XVII a. tapyba, temų ir žanrų ypatumai, atsiradimo aplinkybės bei kokią įtaką didieji olandų meistrai daro šiandienos Lietuvos dailei. (trukmė 1 val.) 21.00 – apžvalginė ekskursija po Radvilų rūmų muziejaus ekspozicijas ir parodas.

Muziejaus lankymas ir renginiai NEMOKAMI.

Taikomosios dailės ir dizaino muziejus Arsenalo g. 3A, Vilnius Tel. (8 5) 262 80 80; www.ldm.lt

PROGRAMA (nuo 17.00 iki 23.00)

Ekspozicija ir parodos: „Vilniaus Žemutinės pilies Senojo arsenalo rytų korpuso istoriniai pamatai” „Taikomoji dailė ir dizainas. 1918–2018“ „Prabanga ir meistrystė. XVI–XX a. Europos taikomoji dailė iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinių“

19.00 – ekskursija po parodą „Taikomoji dailė ir dizainas. 1918–2018″ 20.00 – ekskursija po archeologinę ekspoziciją „Vilniaus Žemutinės pilies Senojo arsenalo rytų korpuso istoriniai pamatai” 21.00 – ekskursija po parodą “Prabanga ir meistrystė. XVI–XX a. Europos taikomoji dailė iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinių” Būtina išankstinė registracija tel. (8 5) 212 18 13

Nacionalinė dailės galerija Konstitucijos pr. 22, Vilnius Tel. (8 5) 219 59 61; www.ldm.lt

PROGRAMA (nuo 17.00 iki 23.00)

Ekspozicija ir parodos: „XX–XXI a. Lietuvos dailė“ Tarptautinė paroda „Tyliosios kolekcijos. Privatūs XX a. II p. Lietuvos ir Estijos dailės rinkiniai“ Paroda „Kolekcionuojant hitus. Kūriniai ir garso takeliai iš „Lewben Art Foundation“ kolekcijos“

18.00 – apžvalginė ekskursija po parodas „Tyliosios kolekcijos“ ir „Kolekcionuojant hitus“ su NDG gide. 19.00 – ekskursija po parodą „Tyliosios kolekcijos“ su parodos kuratore Jolanta Marcišauskyte-Jurašiene. 20.00 – ekskursija po parodą „Kolekcionuojant hitus“ su parodos kuratore Danute Gambickaite. 21.00 – ekskursija po Nacionalinės dailės galerijos užkulisius su NDG kuratoriumi Ernestu Parulskiu. Būtina išankstinė registracija tel. (8 5) 219 59 61 arba el. p. [email protected]

Veiklos parodose: Parodoje „Tyliosios kolekcijos“ kviečiame tapti privačiais kolekcininkais ir vizualizuoti, kurioje savo namų erdvėje norėtumėte matyti parodoje labiausiai patikusius kūrinius. Parodoje „Kolekcionuojant hitus“ kviečiame papildyti garso takelių sąrašą.

Lietuvos nacionalinis muziejus Arsenalo g. 1, Vilnius Tel.: (8 5) 262 9426 El. paštas: [email protected] www.lnm.lt

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 23.00)

19.00 – pasivaikščiojimas su gidu po Lietuvos didžiosios kunigaikštystės ekspoziciją; 20.00 – pasivaikščiojimas su gidu po ekspoziciją „Lietuva XIX a.“; 20.00 – pasivaikščiojimas su gidu po Etninės kultūros ekspoziciją; 19.00–21.00 – dokumentinių filmų peržiūra. Paskutiniai lankytojai įleidžiami iki 22.00.

Muziejaus lankymas NEMOKAMAS 18.00-23.00.

Senasis arsenalas Arsenalog. 3, Vilnius

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 23.00)

19.00 – pasivaikščiojimas su gidu po Lietuvos proistorės ekspoziciją. Paskutiniai lankytojai įleidžiami iki 22.00.

Muziejaus lankymas NEMOKAMAS nuo 18.00 iki 23.00.

Vilniaus gynybinės sienos bastėja Bokšto g. 20, Vilnius Tel.:(8 5) 261 2149 El. paštas: [email protected] www.lnm.lt

PROGRAMA (nuo 18.00iki 23.00)

18.00 –pasivaikščiojimas su gidu po ekspoziciją; 19.00 – pasivaikščiojimas su gidu po ekspoziciją; 20.00 – pasivaikščiojimas su gidu po ekspoziciją; 21.00 – pasivaikščiojimas su gidu po ekspoziciją; Paskutiniai lankytojai įleidžiami iki 22 val.

Muziejaus lankymas NEMOKAMAS nuo 18.00 iki 23.00.

Kazio Varnelio namai-muziejus Didžioji g. 26, Vilnius Tel.:(8 5) 279 1644 El. paštas: [email protected] www.lnm.lt

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 23.00)

Leidinių paroda Modernus dailininkas – moderniai Lietuvai Knyga ir paveikslas nuo pat pradžių buvo Kazio Varnelio gyvenimo kertiniai akmenys. Dar jaunystėje į Lietuvą iš JAV atsiųsti užsienio meno žurnalai padarė gilų įspaudą būsimojo tapytojo sąmonėje. Šie ankstyvi susidūrimai su Granto Woodo, Joano Miró ir kitų modernistų kūriniais vėliau buvo užtvirtinti studijomis pas Stasį Ušinską Kaune. Kitas žingsnis buvo mokslai Vienoje, tenykščių muziejų, antikvariatų lankymas, pirmieji nuosavi senųjų meistrų kūrybos albumai, o neilgai trukus ir netikėta, bet lemtinga pažintis su vokiečių abstrakcionizmo žinovu, gydytoju Ottomaru Domnicku bei jo kolekcija. Dar po kelerių metų, jau kitapus Atlanto, dailininko laukė neįkainojamos patirtys lankantis Victoro Vasarely ir kitų amžininkų parodose. Modernų Varnelio meninį braižą formavo tiek konkretūs leidiniai, tiek atskiri, gyvai pamatyti autoriai, kurių kūryba vėliau katalogų pavidalu nugulė asmeninės bibliotekos lentynose. Tad šios „Muziejų nakties“ metu pristatysime leidinius, kurie padeda pažinti Varnelį kaip modernų dailininką, nurodo jo įkvėpimo šaltinius, svarbiausias patirtis.

Galiausiai, juk jos priklauso ne tik Kaziui Varneliui – tai tuometinės modernėjančios Lietuvos veidrodis, jos galimybių atspindys. Paskutiniai lankytojai įleidžiami iki 22 val.

Pinigų muziejus Totorių g. 2/8, Vilnius Tel.: (8 5) 268 0334, El. paštas:[email protected] www.pinigumuziejus.lt

PROGRAMA (nuo 12.00 iki 24.00)

„Modernus žvilgsnis į Lietuvą ir pasaulį“ Renginio metu lankytojai iki vidurnakčio turės galimybę apsilankyti viename moderniausių muziejų Lietuvoje – Pinigų muziejuje, kuriame moderniai ir interaktyviai susipažins su Lietuvos ir pasaulio pinigų ir bankininkystės istorija ir atras, kaip keitėsi, modernėjo pasaulis. Muziejuje bus rodomi filmai, lankytojai turės galimybę patys pasigaminti unikalių muziejaus suvenyrų, puikiai ir turiningai praleisti šeštadienio vakarą.

Geležinkelių muziejus (Vilniaus geležinkelio stoties keleivių rūmų antrajame aukšte) Geležinkelio g. 16, Vilnius Tel.: (8 5) 2693741, (8 5) 2692919 El. paštas: [email protected] www.litrail.lt/muziejus-veikla https://www.facebook.com/Gelezinkeliu.muziejus

„Pakeliui. Seni traukiniai/ nauji menai“

PROGRAMA (nuo 13.00 iki 20.00)

MUZIEJAUS PATALPOSE (Geležinkelio g. 16, Vilniaus geležinkelio stoties keleivių rūmų II-as aukštas): 13.00 – 2018 m. „Poezijos pavasario skaitiniai“ ; 14.00 – vaikų piešinių konkurso „Ateities kelionės traukiniais“ baigiamasis renginys; 15.00 – tapytojo J. Miliūno parodos „Peizažai“ pristatymas (dailėtyrininkė R. Mikučionytė)

MUZIEJAUS LAUKO EKSPOZICIJOJE (Vilniaus geležinkelio stoties pirmajame perone): 16.00 – 20.00 – muziejaus lauko ekspozicijos techniniai ir meniniai stebuklai (kuratorė tapytoja R. Noreikaitė-Miliūnienė): parodos, kūrybinės dirbtuvės, pasivaikščiojimai, pasižmonėjimai ir… siurprizai: 16.00 – 18.00 – „Sąstato galerija“ kviečia atrasti meną technikoje; 18.00 – 19.00 – „Nepasiekiamas menas“ sename sniegvalyje“;

Renginiai NEMOKAMI.

Genocido aukų muziejus Aukų g. 2A, Vilnius Tel.: (85) 266 32 82, (85) 249 81 56 El. paštas:[email protected] www.genocid.lt/muziejus

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 23.00)

18.00-23.00 –LGGRTC Genocido aukų muziejaus NEMOKAMAS lankymas. Genocido aukų muziejaus lankytojai apžiūrės buvusį KGB vidaus kalėjimą, kitas muziejaus ekspozicijas ir muziejuje eksponuojamas parodas. Aktyvūs programos dalyviai bus pakviesti atlikti edukacines užduotis.

Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas Žirmūnų g. 1F, 1N, Vilnius Tel.: (8 5) 275 12 23, (8 5) 275 25 47 El. paštas:[email protected] www.genocid.lt/tuskulenai

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 23.00)

Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso lankytojai apžiūrės ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“, koplyčią-kolumbariumą, Prienų krašto muziejaus parodą „Jei žmogus ginkluotas meile, jis niekada nepralaimi“, bus pakviesti dalyvauti etnomuzikos ansamblio „Vilniaus Ūla“ koncerte-vakaronėje „Iš paveldo skrynios“, naktinėje ekskursijoje po Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą ir bendrame Genocido aukų muziejaus ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso projekte „Pasmerktųjų kelias 1944– 1947“.

Renginiai NEMOKAMI.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus Vilniaus g. 41, Vilnius Tel.: (8 5) 262 24 06 El. paštas: [email protected] http://www.ltmkm.lt

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 23.00)

„Mūsų paveldas: praeitis pasitinka ateitį“

18.00-19.30; 20.30-22.00 – edukacinis užsiėmimas “Liaudies pasakos lėlių teatre” Iš Jono Basanavičiaus pasakų lobyno. Lėlių teatro edukacinis užsiėmimas skirtas šeimoms. Dalyviai trumpai supažindinami su lėlių teatro istorija, jų valdymo būdais. Sekama pasirinkta lietuvių liaudies pasaka, dalyviai pasiskirsto vaidmenis, gauna lėles – marionetes ir, po trumpos repeticijos, vaidina.

Užsiėmimai vyksta mokomajame teatre – dirbtuvėje. Trukmė 1.5 val.

18.30-19.30 –koncertas muziejaus III a. renginių salėje Lietuvių kompozitorių klasikų arijas ir dainas atliks Būsimi operos solistai, Maestro Virgilijaus Noreikos studentai Programoje skambės: J. Karnavičius Vaidilos daina iš operos „Gražina“; M. Petrauskas Žilvino arija iš operos „Eglė žalčių karalienė“; S. Šimkus „Kur bakužė samanota“; V. Klova Naglio arijozo iš operos „Vaivos juosta“; V. Račiūnas. Tauragio arija iš operos “Trys Talismanai”; A.Raudonikis “Kur Balti Keliai”;

G.Kuprevičius daina “Skriski Skriski Lietuvėlėn” iš miuziklo “Devynbėdžiai”; J. Naujalis „Lietuva brangi“ ir kt. kūriniai

18.00-19.30 – edukacinė ekskursija “Lietuvos tautinės kultūros puoselėtojai: kompozitorius, dirigentas Juozas Naujalis; kompozitorius Mikas Petrauskas ir dainininkas Kipras Petrauskas; aktorė, režisierė Unė Babickaitė; rašytojai, dramaturgai Balys Sruoga ir Vincas Krėvė Mickevičius”. Lietuvos šimtmečiui skirta edukacinė teminė ekskursija supažindina lankytojus su Vasario 16- osios kultūros veikėjais, tautos patriotais. Apsilankę muziejuje išgirs negirdėtų pasakojimų, istorinių faktų, pamatys įdomius eksponatus esančius nuolatinėje ekspozicijoje “Iš Teatro, muzikos ir kino muziejaus rinkinių XIXa. – XX A. I pusė”. Trukmė 1-1,5 val.

20.00-21.30 – edukacinė ekskursija “Lietuvių kalba ir pirmieji tautinės tapatybės ženklai: pirmoji lietuvių nacionalinė opera, tautinė giesmė-himnas, pirmoji lietuviška plokštelė, pirmoji lietuvių dainų šventė”. Trukmė 1-1,5 val.

Registruotis į koncertą bei edukacijas galima tel.: (8 5) 262 24 06, el. paštu: [email protected].

18.00-23.00 – NEMOKAMAS muziejaus parodų lankymas: Kristinos Sereikaitės fotografijos paroda „STICHIJOS. Detalė – Benas Šarka”; Scenografijos paroda “Scenos aristokratai ir maištininkai. Lietuvos teatro dailė 1920- 1940 m.“

21.30-22.30 –unikalaus menininko Beno Šarkos performensas muziejaus kieme. B. Šarkai pagrindinis kūrybos įrankis – žmogaus kūnas, ne mažiau svarbios jo vaidyboje ir gamtos stichijos, žemės elementai ar tiesiog buitiniai daiktai. Vanduo, ugnis, molis, medis ir kita čia ne tik pasipildo naujomis prasmėmis, ir neretai radikaliai keičia nusistovėjusias sąvokas. Visus virsmus lankytojai pamatys ir per Muziejų nakties reginį.

Visi renginiai NEMOKAMI.

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus Holokausto ekspozicija Pamėnkalnio g. 12, Vilnius Tel. (8 5) 262 0730 El. paštas:[email protected] www.jmuseum.lt

PROGRAMA (nuo 19.00 iki 23.00)

Teminiai susitikimai: 19.00 – Mantas Šikšnianas „Kasdienis gyvenimas Lietuvos getuose“ 21.00 – Mantas Šikšnianas „Naujausi Panerių masinių žudynių vietos tyrimai“ Mantas Šikšnianas – Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus muziejininkas, Lietuvos istorijos instituto doktorantas. Susitikimai vyks lietuvių kalba. 20.00 – „Holokausto etapai Lietuvoje“ (“Process of the Holocaust in Lithuania“) Susitikimas vyks anglų kalba. 22.00 – „Ginkluotas bei dvasinis pasipriešinimas Vilniaus gete“ (“Spiritual and armed resistance in the Vilne Gettho“) Susitikimas vyks anglų kalba. 20.00 ir 22.00 – kviečiame susitikti ir pasivaikščioti po Holokausto istorijos Lietuvoje ekspoziciją su Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus ir Austrijos “Gedenkdienst” organizacijos savanoriais Gregor Ladler ir Emanuel Vonier. Susitikimai vyks anglų kalba.

Renginiai NEMOKAMI.

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus Tolerancijos centras Naugarduko g.10/2, Vilnius Tel.:(8 689) 86191 El. paštas: [email protected] www.jmuseum.lt

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 22.00)

Susitikimų ciklas: 19.00 – dr. Vilma Gradinskaitė ,,Žydų dailininkų įnašas į tarpukario Lietuvos dailės modernėjimą” Litvakų dailininkai buvo svarbi grandis, siejanti Lietuvos ir Vakarų Europos meninį gyvenimą. Jų novatoriška kūryba prisidėjo prie naujų meno srovių suklestėjimo Lietuvoje, o rengiamos parodos ugdė tarpukario Lietuvos dailininkų, dailėtyrininkų ir žiūrovų skonį. Dr. Vilma Gradinskaitė – Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus parodų kuratorė, knygos „Litvakų dailė privačiose Lietuvos kolekcijose“ autorė. Pagrindinė tyrimų sritis – žydų, karaimų ir totorių kultūrinis paveldas. Ji yra pasaulyje pripažinta Rytų Europos žydų dailės tyrinėtoja, reguliariai dalyvauja tarptautiniuose kongresuose, konferencijose ir seminaruose, publikavusi virš keturiasdešimt straipsnių lietuvių, anglų ir rusų kalbomis. 20.00 – Karina Simonson „Lietuvos žydų fotografija kaip vakarietiško modernizmo pavyzdys: Mošė Vorobeičikas ir Izraelis Bidermanas ”

Susitikimo metu Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Istorijos tyrimų skyriaus specialistė, Lietuvos kultūros tyrimų instituto menotyros doktorantė Karina Simonson pristatys šalia piktorialistinės lenkų fotografijos mokyklos Lietuvoje egzistavusią žydų fotografijos mokyklą. Jos žymiausias atstovą Mošė Vorobeičiką (Moï Ver), palikusį Vilniaus geto kasdienybės fotografijų albumą „Ein Ghetto im Osten – Wilna“ (išleistas 1933 m.). Jis vienas pirmųjų Lietuvos fotografijoje panaudojo Bauhauzo estetikai būdingus rakursus bei montažo techniką, leidusią dubliuoti vaizdus ir žaisti perspektyva. Vieno žymiausių XX a. vidurio Prancūzijos humanistinės fotografijos atstovų, Marijampolėje gimusio Izraelio Bidermano (Izio) kūrybinė biografija rodo, kad Lietuvos fotografai galėjo būti lygiaverčiai pasaulio fotografijos bendruomenės nariai. Jis, kaip ir daugelis kitų menininkų litvakų, save atrado Paryžiuje, tačiau kritikai teigia, kad visa Izio kūryba persmelkta liūdesio, o iš savo šalies pabėgusiam jaunuoliui Paryžius buvo ne lopšys, bet prieglobstis.

21.00 – Danutė Selčinskaja ,,Lietuvos Respublikos Prezidentas – Kazys Grinius ir kiti kauniečiai – Pasaulio tautų teisuoliai“ ,,Negalima gyventi užsimerkus“ taip pavadino savo prisiminimus Sofijos Binkienės bendramintė ir pagalbininkė gelbėjant žydų vaikus ir suaugusius, aktorė Olga Kuzmina- Dauguvietienė. Pasak Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėjos, nuolatinės ekspozicijos „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ autorės ir kuratorės Danutės Selčinskajos, nemažai drąsių, pasiaukojančių žmonių atsirado tarp kauniečių, kurie Antro pasaulinio karo metais ėmėsi rizikingos žydų gelbėjimo veiklos ir išgelbėjo daug Kauno geto kalinių, tame tarpe ir vaikų. Minint Lietuvos Prezidento, Steigiamojo Seimo komiteto pirmininko, Lietuvos Konstitucijos rengėjo, šeštojo Lietuvos Ministro Pirmininko, gydytojo, publicisto Kazio Griniaus 150-ąsias gimimo metines, 2016-ieji buvo paskelbti Prezidento Kazio Griniaus atminimo metais. O 2015-ųjų gruodį muziejų pasiekė džiugi žinia iš Jeruzalės – už Kauno geto kalinio, vieno iš Antifašistinės kovos organizacijos vadų Dmitrijaus Gelperno gelbėjimą Kazys Grinius ir Kristina Griniuvienė pripažinti Pasaulio Tautų Teisuoliais.

18.00 – apžvalginė ekskursija po nuolatines VVGŽM Tolerancijos centro ekspozicijas ir Samuelio Bako muziejų. Registracija el. paštu: [email protected] arba telefonu (8 5) 2120112; 20.00 – ekskursija ekspozicijoje ,,Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ kartu su projekto vadove, VVGŽM Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danute Selčinskaja. Registracija elektroniniu adresu: [email protected] arba telefonu (8 5) 2120112; 21.00 – ekskursija Vilniuje gimusio dailininko Samuelio Bako muziejuje. Registracija elektroniniu adresu: [email protected] arba telefonu (8 5) 2120112.

Renginiai NEMOKAMI.

Literatūrinis A. Puškino muziejus Subačiaus g. 124, Vilnius. Tel.: (8 5) 260 0415. El. paštas: [email protected] http://www.vilniausmuziejai.lt/a_puskinas http://facebook.com/puskino.muziejus

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 24.00) Muziejų nakties metu Literatūriniame A. Puškino muziejuje vyks renginys “Modernių daiktų pradininkai XIX a. dvare: sukūrimo istorija ir evoliucija”. Dalyvių laukia žaidimas „SURASK…“, įtraukiantis muziejaus eksponatus, bei ekskursija, kurioje bus pasakojama apie daiktų išradimą, evoliuciją bei modernizaciją. 18.00 – žaidimas „SURASK…“ (lietuvių kalba); 18.30 – ekskursija lietuvių kalba; 19.00 – žaidimas „SURASK…“ (rusų kalba); 19.30 – ekskursija rusų kalba; 20.00 – žaidimas „SURASK…“ (lietuvių kalba); 20.30 – ekskursija lietuvių kalba; 21.00 – žaidimas „SURASK…“ (rusų kalba); 21.30 – ekskursija rusų kalba; 22.00 – žaidimas „SURASK…“ (lietuvių kalba); 22.30 – ekskursija lietuvių kalba; Renginiai ir ekskursijos NEMOKAMI.

Vinco Kėvės-Mickevičiaus butas – muziejus Tauro g. 10-1, Vilnius, Tel.: (8-5) 262 01 48 El. paštas: [email protected] www.vilniausmuziejai.lt

PROGRAMA (nuo 20.00)

Vinco Krėvės Oriento įbalsinimas ir įvaizdinimas Renginio metu planuojama lankytojus supažindinti su lietuvių rašytojo Vinco Krėvės- Mickevičiaus kūrybiniu palikimu, atkreipiant dėmesį į tai, kad jis buvo įvairių žanrų kūrėjas, įkvėpimo sėmęsis ne tik Lietuvoje, bet ir svetur. Bene didžiausią kūrybinį įkvėpimą jis pajuto gyvendamas Azerbaidžane. Čia Krėvė parašė orientalistinius savo kūrinius, kurie remiasi Rytų filosofija ir idėjomis. Šiuo renginiu Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinis butas-muziejus įsilietų į Europos kultūros paveldo metų programą ir Muziejų nakties Lietuvoje temą „Modernėjanti Lietuva“, akcentuodamas bendrus tarpkultūrinius ryšius tarp dviejų Europos šalių – Lietuvos ir Azerbaidžano. Programos „Vinco Krėvės Oriento įbalsinimas ir įvaizdinimas“ metu bus skiriamas dėmesys orientalistinei Krėvės kūrybai. Programa sudaryta iš dviejų dalių – V. Krėvės įvaizdinimo (bus rodomi 2 meniniai filmai, sukurti remiantis Krėvės kūryba) ir įbalsinimo (renginio metu vyks teatralizuoti Krėvės orientalistinės kūrybos („Rytų pasakų“) skaitymai).

Numatoma parodyti du filmus: „Airan:dievų keliai“ (rež. Ruslanas Korostenskis, 55 min.) ir „Daivų keliais“ (rež. Gediminas Sederevičius, 30 min.) Tarp filmų vyks teatralizuotas Vinco Krėvės „Rytų pasakų“ skaitymas.

Renginys NEMOKAMAS.

Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus Tauro g. 10-3, Vilnius, Tel.: (8-5) 262 44 80, El. paštas: [email protected], [email protected], www.vilniausmuziejai.lt,

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 24.00)

18.00 – mokinių piešinių parodos pagal V. Mykolaičio-Putino poemą “Žilvinas ir Eglė” atidarymas “Modernėjanti Lietuva rašytojo muziejuje” kviečia atvykti į muziejų ir susipažinti su V. Mykolaičio-Putino aplinka, biografijos detalėmis, kurios aktualios ir šiandien. B. Sruogos naujoje ekspozicijoje lankytojai planšetėse galės išbandyti skirtingas viktorinas, susipažinti su aprangos stiliumi, kūriniais bei pamatyti filmuotą medžiagą. 19.00 – ekskursija su gide lietuvių k.; 20.30 – ekskursija su gide anglų k.; 21.30 – ekskursija su gide prancūzų k.; 22. 30- ekskursija su gide lietuvių k.; 23.30 – dokumentikos peržiūra. Į ekskursijas būtina registracija.

Muitinės muziejus Jeruzalės g. 25, Vilnius. Tel.: (85) 279 6346 El. paštas:[email protected] www.facebook.com paskyroje “Muitinės muziejus/LithuanianCustomsMuseum www.cust.lt/web/guest/apiemus/muziejus

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 24.00)

19.00 – aikštelėje priešais muziejaus pastatą vyks Muitinės muziejaus ryšių su visuomene specialisto – tarptautinės kategorijos teisėjo Artūro Zalecko ir jo augintinio pasirodymas. Bus galima pamatyti, kaip turi elgtis idealiai dresuotas šuo ir kaip lengvai muitinės keturkojai aptinka paslėptas narkotines medžiagas. 20.00 – Muitinės muziejaus ryšių su visuomene specialisto – tarptautinės kategorijos teisėjo Artūro Zalecko paskaita apie šunų dresūrą bei kinologų darbo užkulisius. Šią paskaitą itin rekomenduojame tiems, kurie svajoja įsigyti keturkojį draugą ir nori gauti profesionalo patarimų. 21.00 – Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė Rima Mačiūnienė skaitys paskaitą apie naujų psichotropinių medžiagų rinką, tendencijas ir pavojų, kovos su narkotikais iššūkius modernioje visuomenėje. Išankstinė registracija NEBŪTINA.

Šiuolaikinio meno centras Vokiečių g. 2, Vilnius Tel.: (8 5) 260 8960, El. paštas: [email protected] www.cac.lt http://www.facebook.com/cacvilnius

PROGRAMA (nuo 16.00 iki 23.00)

Lankytojai kviečiami NEMOKAMAI aplankyti dar ką tik atsidariusią 13-osios Baltijos trienalės parodą.. Daugiau informacijos apie parodą: http://cac.lt/lt/exhibitions/future/9070

Lietuvos aklųjų biblioteka Skroblų g. 10, Vilnius Tel.: (8 5) 215 0611 El. paštas: [email protected] www.labiblioteka.lt https://www.facebook.com/Lietuvos.akluju.biblioteka

PROGRAMA (nuo 17.30 iki 21.00)

ATEIK,PALIESK, PAJUSK, IŠGIRSK, PAŽINK!

17.30–19.00 – INTERAKTYVI EKSKURSIJA PO LIETUVOS AKLŲJŲ BIBLIOTEKĄ SU UŽDUOTIMIS Ekskursija po biblioteką užrištomis akimis ir įvairių mus supančių kvapų atpažinimo užduotis; susipažinimas su Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skaityklos ekspozicija ir liečiamųjų (taktilinių) knygų kolekcija vaikams; supažindinimas su bibliotekos leidiniais.

19.00–20.00 – LAB EDUKACINĖS PROGRAMOS (PASIRINKTINAI)

Kaip aklieji skaito, rašo, mokosi arba NUO BRAILIO RAŠTO IKI VIRTUALIOS BIBLIOTEKOS (Bibliotekos III a.) Šioje programos dalyje susipažinsite su Brailio raštu ir Brailio rašymo priemonėmis. Turėsite galimybę išbandyti Brailio raštą rašydami grifeliu ir lentele! Taip pat sužinosite apie šiuolaikiškus akliesiems pritaikytus leidinius ir kaip jie skaitomi: garsinius leidinius ir Virtualią aklųjų biblioteką ELVIS, DAISY formato leidinius.

Atverk pasakojimų dėžutę (Bibliotekos skaitykloje) Vaikučius ir jų tėvelius pakviesime į trumpus spektaklius – istorijas, sukurtas pagal Kęstučio Kasparavičiaus apsakymus „Ąsotis“, „Arbatos klubas“, „Ginčas“ ir „Vaisiai“. Pasakojimo personažai – arbatos puodeliai, gėlės – ne tik vaikams seka įdomias istorijas, tačiau juos galima ir paliesti. Mėgstančius piešti vaikučius pakviesime sukurti savo svajonių puodelį.

20.00–21.00 – IŠBANDYK DIKTORIAUS PROFESIJĄ LIETUVOS AKLŲJŲ BIBLIOTEKOS GARSO ĮRAŠŲ STUDIJOJE.

Turėsite unikalią galimybę apsilankyti Lietuvos aklųjų bibliotekos Garso įrašų studijoje ir  susipažinti su garsinių knygų leidybos „virtuve“ . Norintys galės „pasimatuoti“ diktoriaus profesiją ir įgarsinti organizatorių arba pačių pasirinktos knygos teksto ištrauką.

Į renginius reikalinga registracija. Registruojantis elektroniniu paštu prašome nurodyti – atsakingo asmens už registraciją vardą ir pavardę, žmonių skaičių, į kurią renginio dalį registruojamasi.

Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondas Erfurto g. 4 – 42, Vilnius (laiptinės apačioje įėjimo skydelyje spausti “42”) Tel.: (8 620) 36122

PROGRAMA (nuo 18.00 iki 21.00)

“Vaistingųjų augalų istorija – nuo burtų ir užkalbėjimų iki naujųjų technologijų” Lankytojai turės galimybę apžiūrėti hab. Dr. Eugenijos Šimkūnaitės bute įrengtą memorialinę ekspoziciją, išgirsti apie jos asmenybę, paveldą bei jos vardo fondo veiklą. Bus rodomas LRT dokumentinis filmas “Žiniuonė”. Taip pat. bus pasakojama apie vaistingųjų augalų panaudojimo galimybes nuo istorinių laikų ir senųjų tradicijų iki naujausių mokslinių projektų bei ateities tendencijų. Minsime E. Šimkūnaitės mįsles, skaitysime horoskopus, ragausime vaistažolių arbatų, mokysimės kaip teisingai jas paruošti bei kaip panaudoti augalus natūralios kosmetikos gamyboje.

Renginys NEMOKAMAS.

Galerija „The Room“ Polocko g. 17, Vilnius

PROGRAMA (nuo 11.00 iki 22.00)

11.00-22.00 – lankytojai kviečiami NEMOKAMAI apžiūrėti Rūtos Matulevičiūtės tapybos darbų parodą „Sphere“ („Sfera“). Daugiau informacijos: www.facebook.com/TheRoomArtBooksWine

Valstybės pažinimo centras Prezidento rūmų ansamblis Įėjimas iš Totorių g. 28, Vilnius Tel.: (8 706) 64094; El. paštas: [email protected]

PROGRAMA (nuo 11.00 iki 24.00)

Muziejų naktį – unikalus šimtmečio patyrimas

11.00–24.00 – lankytojams atvira nuolatinė Valstybės pažinimo centro ekspozicija ir LR Prezidento rūmų parkas (paskutiniai lankytojai įleidžiami 23 val.); 18.30, ir 19.30 – į parodą „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“ nepatekusius ambicingiausius vizionierių užmojus pristatys parodos bendraautoriai, istorikai dr. N. Černiauskas ir dr. T. Vaiseta. 18.00–24.00 – kas valandą nuo 18.00 organizuojami specialūs parodos „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“ seansai. Norint užsitikrinti vietą parodos seanse ar renginyje, rekomenduojama išankstinė registracija užpildant šią formą: goo.gl/6iotHZ; 18.00–24.00 – atvira Vizijų laboratorija, kurioje, pasitelkdami kūrybiškumą ir šiuolaikines technologijas, lankytojai galės sukurti savo ateities Lietuvos viziją bei apžiūrėti ją, naudodamiesi virtualios realybės akiniais.

Norint apžiūrėti nuolatinę Valstybės pažinimo centro ekspoziciją, išankstinė registracija – nereikalinga. Siekiant užsitikrinti vietą parodos „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“ seanse, rekomenduojama išankstinė registracija Valstybės pažinimo centro interneto svetainėje.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar girdėjote kaukiančias perspėjimo sirenas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist