Valdovo rūmai kviečia sausio 25-ąją muziejuje smagiai ir intelektualiai paminėti visų mūsų mylimo miesto gimtadienį!

Giliai įsišaknijusi Lietuvos metraštyje perteikiama legenda apie Gedimino sapną ir Vilniaus įkūrimą. Tačiau archeologai, istorikai ir kiti tyrinėtojai neabejoja tuo, jog Vilniaus tapsmas buvo ilgas, o Gediminas miestą kūrė ne tuščioje vietoje. 20 metų trukę archeologiniai tyrimai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų teritorijoje atskleidė, kad ankstyviausius Lietuvos teritorijoje mūro įtvirtinimus Pilies kalno papėdėje Vilniaus centre statydino dar Gedimino pirmtakai, prie Lietuvos valdžios vairo XIII a. pabaigoje stoję Gediminaičių dinastijos pradininkai.

Žemutinę pilį esmingai sustiprino ir išplėtė Gediminas, kurio valdymas buvo svarbus impulsas ir Vilniaus proveržiui. Prieš 695 metus sausio 25 d. „visame pasaulyje išplitusiems krikščionims“, o visų pirma Liubeko Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo, Kelno miestams iš Vilniaus siųstame laiške Gediminas skelbė, jau prieš dvejus metus „mūsų mieste Vilniuje“ pastatydinęs bažnyčią pranciškonų vienuoliams.

Tad, vaizdžiai tariant, Gediminas ne įkūrė miestą, o jį toliau išplėtojo ir tapo „krikštatėviu“: pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Vilnių pavadino vardu. Ši rašytinė žinia ir yra tarsi kregždė, iš nebylios būties atskraidinusi Vilniaus vardą į pasaulį. Prisimenant Vilniaus pradžią, sutarta Vilniaus gimtadienį švęsti būtent sausio 25-ąją.

PROGRAMA

* LEGENDA IR TIKROVĖ (edukacinis užsiėmimas 1–4 kl. mokiniams)
12 val. Registracija: http://bit.ly/2mMOWZ9
14 val. Registracija: http://bit.ly/2B73veN

Keliaudami po archeologinę ekspoziciją, pasitelkę Geležinio vilko legendą, aiškinsimės, kurie faktai joje išgalvoti, o kurie – tikri. Naudodami šešėlių teatro lėles ir patys vaidindami legendinius veikėjus, įkūnysime Vilniaus miesto įkūrimo legendą ir pasigaminsime popierinį suvenyrą su legendos personažu.

VILNIAUS PILYS (edukacinis užsiėmimas 5–8 kl. mokiniams)
12 val. Registracija: http://bit.ly/2B7OEAF
14 val. Registracija: http://bit.ly/2EOvsdu

Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje pirmieji mūriniai pastatai iškilo XIII a. antroje pusėje. Nuo Gedimino valdymo laikų iki XVII a. rūmų kompleksas – tiek Žemutinė, tiek Aukštutinė pilis – buvo nuolat perstatomas.

Per edukacinį užsiėmimą susipažinsime su Vilniaus pilių architektūros raidos istorija, o įgytas žinias galėsime pritaikyti kurdami pilių planą.

Užsiėmimas parengtas atsižvelgiant į pagrindinio ugdymo 5 ir 8 klasių istorijos programas.

Teminė ekskursija VILNIUS: LITVANIAE METROPOLIS
12 val. Registracija: http://bit.ly/2DcYsLm
14 val. Registracija: http://bit.ly/2DDPPKV
(su muziejaus bilietu)

Žygimanto Senojo ir Bonos Sforcos (Sforza) perstatyti, o vėliau jų sūnaus Žygimanto Augusto išplėsti ir išdabinti Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai XVI a. tapo tikra Gediminaičių-Jogailaičių dinastijos reprezentacine rezidencija, politikos, diplomatijos ir kultūros bei meno centru. O kaip tuo metu atrodė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė Vilnius? Georgo Brauno ir Franso Hogenbergo atlase Lietuvos metropoliu pavadintą miestą ir bandysime atrasti šios ekskursijos metu. Dairysimės po Vilnių iš Valdovų rūmų bokštelyje įrengtos apžvalgos aikštelės ir sužinosime, kas šiame mieste pasikeitė, o kas liko taip pat.

Protų mūšių žaidimas „KO NEŽINOJO GEDIMINAS?“
18 val. Registracija: http://bit.ly/2DaW3Rt (nemokamai, būtina registracija)

Intelektinis žaidimas suaugusiesiems apie Vilniaus istoriją, mokslą, kultūrą, asmenybes. Vedėjas VYTARAS RADZEVIČIUS

Kainos Vilniaus gimtadienio proga

Edukacinio užsiėmimo kaina (kitų mokesčių nėra)
Bilietas 5–7 metų vaikui – 0,30 €
Bilietas mokiniui – 0,80 €
Vaikams iki 5 metų, vaikų globos namų auklėtiniams, neįgaliesiems – nemokamai

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist