Nuosavo būsto ieškantiems žmonėms vis dažniau gręžiant nugarą gyvenimui priemiesčiuose, antram gyvenimui prikeliamos ilgą laiką apleistomis buvusios teritorijos miestų centrinėse dalyse. Ryškiausias tokios transformacijos pavyzdys Vilniuje – Naujamiestis, kurio atgimimu džiaugiasi ekspertai, rajoną vadindami būsimuoju daugiafunkciniu miesto centru.

Transformaciją įžvelgė prieš du dešimtmečius

Naujamiesčio atgimimą jau beveik prieš dvidešimt metų prognozavęs Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis pasakoja, jog priežasčių, kodėl šis rajonas tampa geidžiamu naujakurių taikiniu, yra ne viena.

„Dar 1998 m., kai tik pradėjau architekto-urbanisto karjerą, mano pirmasis darbas buvo būtent Naujamiesčio raidos programos parengimas. Joje numatėme, kad Naujamiestis galėtų būti gyvenamasis rajonas miesto centrinėje dalyje. Tai lėmė čia išvystyta infrastruktūra bei istoriškai susiklostęs gatvių tinklas, dėl kurio rajone formuojasi perimetrinis užstatymas, tinkamas gyventi šioje miesto dalyje. Naujamiestyje yra gatvės, kuriose vyksta intensyvi prekyba bei saugūs kiemai, kurie dėl minėto perimetrinio užstatymo apsaugoti nuo miesto triukšmo“, – Naujamiesčio populiarumo priežastis vardija M. Pakalnis.

Kitas Naujamiesčio koziris – itin patogi jo geografinė padėtis. Pavyzdžiui, kai kurios Naujamiesčio vietos yra nutolę vos 10 min. atstumu pėsčiomis nuo prestižine vieta gyventi laikomo senamiesčio.

„Ilgainiui nejausime skirtumo tarp to miesto centro, kurį suvokiame šiandien, ir daug didesnės teritorijos. Na, o kol kas būsto kaina Naujamiestyje yra gerokai mažesnė nei senamiestyje, bet fiziškai šie rajonai yra šalia vienas kito“, – tikina bendrovės „Cloud architektai“ vadovas Antanas Dagelis, suprojektavęs Naujamiesčio Birželio 23-iosios ir Statybininkų gatvių sankirtoje kylantį daugiabučių kompleksą „Birželio namai“.

A. Dagelio teigimu, Naujamiestį galima laikyti bene labiausiai pasikeitusiu Vilniaus rajonu nuo paskutinės ekonominės krizės laikų.

„Investuojant į naujus nekilnojamojo turto projektus ne ką mažiau dėmesio skiriama ir juos supančiai aplinkai sutvarkyti. Taip esamos, neretais atvejais apleistos, erdvės ne tik pritaikomos gyventojų poreikiams bei patogumui, bet ir keičiamas viso rajono veidas, kuriama pridėtinė vertė“, – sako „Birželio namų“ architektas. Jo teigimu, apleistų pramoninių teritorijų kiekis Naujamiestyje mažėja itin sparčiai, o gyventojai vis dažniau supranta, jog būtent čia galima pajusti tikrąjį miesto gyvenimo ritmą.

Atsigręžti privertė krizė

Tai, kad gyvenimas miesto centre vis dažniau nukonkuruoja dar prieš dešimtmetį daugelio žvilgsnius traukusius priemiesčių kvartalus, sutinka ir M. Pakalnis. Architektas tikina, kad nemenka dalimi prie tokių pokyčių prisidėjo ir 2007 m. sprogęs NT burbulas.

„Manau, kad pagrindinis lūžis įvyko prieš dešimt metų. Įvykusi krizė visus pastatė ant realaus pagrindo. Vystytojai suvokė sparčios plėtros į miesto paribius kainą ir suprato, kad tai – brangu. Be to, ir patys gyventojai atsikando tokių priemiestinių kvartalų, kuriuose trūksta reikiamos infrastruktūros – pradedant komercinėmis ir socialinėmis paslaugomis, baigiant transportu. Tuomet ir atsirado pirmieji projektai, kuriuose buvo kitaip suvoktas Naujamiestis, o dabar tai jau yra įsibėgėjusi tendencija“, – aiškina M. Pakalnis.

Į Naujamiesčio ateitį sostinės vyriausiasis architektas taip pat žvelgia optimistiškai. Jo teigimu, rajonas ir toliau sparčiai vystysis, formuosis gatvės su kavinėmis, parduotuvėmis ir biurais, ramiuose kiemuose žais vilniečių vaikai, o į viešųjų erdvių plėtrą investuos ir savivaldybė.

„Tai, kad iš naujo atsigręžiama į tas teritorijas, kurios jau išvystytos, miestui yra labai naudinga. Kalbame apie teritorijų antrinį panaudojimą, mat „perdirbti“ teritorijas, kurios jau buvo kartą panaudotos, yra daug tvariau nei plėstis į žalias, gamtines teritorijas. Tokiu keliu eina daugybė didelių miestų ir labai gerai, kad juo pradėjo eiti ir Vilnius“, – teigia M. Pakalnis.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist