MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
Vilniaus istorija

Senamiestyje atkastos istorinės smuklės sienos

Vilniaus senamiestyje atkastas XVIII a. pastatas. Archeologai sako, kad tai yra kelis šimtus metų šią vietą garsinusios smuklės liekanos. Investuotojai čia ketina statyti gyvenamuosius namus ir teigia, kad dėl netikėto radinio teks keisti projektą, ieškoti, kaip eksponuoti.

Didelio pastato sienas archeologai atkasinėjo 3 mėnesius. Tyrimai buvo pradėti, nes sovietmečio gamyklų teritorijoje, senajame Paplaujos rajone, statomi daugiabučiai gyvenamieji namai. Iki šiol archeologai neturėjo kuo girtis, nebent buvusių medinių pastatų liekanomis. Tačiau atkastieji mūrai – gerai išlikę.

Smuklė Paplaujos rajone veikė apie 200 metų. Nuo jos anksčiau prasidėjo Juodasis kelias, vedęs Vilnios slėniu iš miesto. Upė turėjo net kelis iškastus kanalus, 10 užtvankų.

Pasak archeologų, sovietmečiu šioje vietoje statant gamyklas žemė pakelta apie 4 metrus, todėl po žeme buvo likę ne tik pamatai, bet ir smuklės pirmojo aukšto sienų fragmentai. Šalia stovėjęs malūnas šiandien palaidotas po asfaltu, tiesiant magistralinę Drujos gatvę.

Investuotojai, ketinę čia statyti gyvenamuosius namus ir biurų pastatus, teigia lauksią paveldo specialistų išvadų.

„Šitoj vietoj tikrai mes ieškosime sprendimų, tam yra architektai, archeologai, tam yra specialistai, ir mes visus susodinę prie apvalaus stalo iš tikrųjų rasime geriausią būdą. Mes esame tikrai suinteresuoti tiek, kiek tai yra įmanoma, ir tiek, kiek tai yra įdomu visuomenei“, – sakė „Darnu group“ komunikacijos vadovė Olga Malaškevičienė.

Archeologų teigimu, atkasti sienų mūrai yra vertingi, tačiau reikėtų architektūrinių tyrimų, kurie nustatytų svarbiausią – seniausiąją smuklės dalį.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

„Spec. Žvėryno“ vadas: per sausio įvykius visi buvom permirkę molotovais

Evaldas Činga

Architektūrologė: šiandien Misionierių ansamblis panašus į paukštį nukirstu sparnu

Evaldas Činga

Vilniaus Choralinei sinagogai 115 metų

Evaldas Činga

Ligoninės prie Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios istorijos vingiais

Evaldas Činga

Reformatų sode rasti mistinės reformatų bažnyčios pamatai

BNS

Pamatykite atnaujintą Gedimino pilies bokšto ekspoziciją, pirmoji ekskursija nemokama

Evaldas Činga

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika