Pradžia Vilniaus istorija Senasis Vilnius Gedimino prospekto istorija

Gedimino prospekto istorija

5 minutė(s) skaitymo
0
Gedimino pr. 1904 m.

Gedimino prospektas – pagrindinė Vilniaus miesto gatvė prasidedanti už Žvėryno tilto ir baigiasi Šventaragio g.

Gatvė suformuota 1836 m. kaip Šv. Georgijaus (Šv. Jurgio) prospektas. Kai Vilnius buvo Lenkijos okupuotas (1920–1939 m.), ši gatvė buvo vadinama Adomo Mickevičiaus gatve (ulica Mickiewicza). 1939 m. buvo vadinama Gedimino gatve.

Gedimino pr. 1904 m.
Gedimino pr. 1904 m.
Gedimino pr. 1904 m.
Gedimino pr. 1904 m.
Gedimino pr. 1905 m.
Gedimino pr. 1905 m.
Gedimino pr. 3 Valstybinis bankas, dabar Lietuvos mokslų akademija. 1905 m.
Gedimino pr. 3 Valstybinis bankas, dabar Lietuvos mokslų akademija. 1905 m.
Gedimino pr. 6 1906m.
Gedimino pr. 6 1906m.
Gedimino pr. 8 1904 m.
Gedimino pr. 8 1904 m.
Gedimino pr. 9 ir dabartinė Kudirkos aikštė kairėje, 1905 m.
Gedimino pr. 9 ir dabartinė Kudirkos aikštė kairėje, 1905 m.
Gedimino pr. 10 1906 m.
Gedimino pr. 10 1906 m.
Gedimino pr. 13, 1905 m.
Gedimino pr. 13, 1905 m.
Gedimino pr. 20, 1900 m.
Gedimino pr. 20, 1900 m.

Gedimino pr. 20/Jogailos g. 1 kadaise buvo „Jurgio“ („Георгия“, „Жорж„) viešbutis. Architektas Tadeušas Rostvorovskis 1893-95 metais savo sklype suprojektavo  ir pastatė viešbutį.

Virš jo buvo iškleta Šv. Jurgio skulptūrą. Viename šaltinyje minima, kad dėl šios skulptūros architektas turėjo nemalonumų, nes „valdininkai joje įžiūrėjo panašumų į Šv. Georgijų – Maskvos miesto simbolį“ 🙂 Viešbutyje buvo įrengtos 35 gyvenamosios patalpos.

Pardavęs pastatytą viešbutį dvarininkui Ignatijui Zavistovskiui, architektas pasiliko sau reprezentacinius apartamentus.

Gedimino pr. 22-24 keletą metų veikė Didysis teatras. Izaoko Smaženevičiaus name, statytame 1899-1900 m. („Paminklų sąvade“ nurodomas statybų laikotarpis – 1899-1903 m., bet tai greičiausiai klaida) pagal rusų kilmės architekto Konstantino Korojedovo projektą. Darbus vykdė technikas statybininkas Antanas Filipovičius-Dubovikas. Tuo metu tai buvo bene didžiausias Vilniaus miesto pastatas.

Dviejų dalių pastatą jungia žemesnė dalis, turinti galeriją. Jungiamojoje dalyje yra įvažiavimas į vidinį kiemą. Fasado dalys abipus pagrindinio įvažiavimo nelygios: rytinė ilgesnė, simetriška. Abiejų dalių kompozicijai panaudoti vienodi architektūriniai elementai; rustuotos mentės jas vertikaliai skaido į kelias dalis, užbaigtas dekoratyviniais frontonais. Dalių vidurinės ir kraštinės ašis paryškina pusapskričiai balkonai. Durų į vidurinius balkonus šonuose yra grifonų bareljefai. Gatvės fasadas gausiai dekoruotas orderinėmis formomis, ant stogo iškeltas vadinamas prancūziškas kupolas.

Šiame pastate patalpas nuomojosi įvairūs klubai, parduotuvės, išdėstyti aplink tris uždarus kiemus. 1902 m. pradžioje 35 kambarių viešbutį „Bristol“ buvo atidaręs Sankt Peterburgo universiteto studentas Kalmanas Radinas. Puošnią Didžiojo teatro salę, buvusią rytinėje pastato dalyje, 1904 m. suniokojo gaisras. Vėliau buvo įrengta kita salė – virš centrinės įvažiavimo arkos, kuria 1909-1914 m. nuomojo lietuvių kultūros draugija „Rūta“, rengusi koncertus, paskaitas ir teatro vaidinimus. Tuomet namas priklausė Aristarchui ir Arsenijui Pimonovams. Iš pradžių ši salė, perdengta stiklo blokelių skliautu, buvo naudojama kaip žiemos sodas. Įėjimą į teatrą akcentavo platus prieangis-balkonas, paremtas metalinėmis kolonėlėmis.

1908 m. pastate buvo atliktas atnaujinimas pagal architekto M. Prozorovo projektą. Po atnaujinimo pastate buvo įsikūrusi „Žaliojo Štralio“ užeiga.
Mūsų laikais Gedimino pr. 22 name įsikūręs Valstybinis Vilniaus mažasis teatras.
Mūsų laikais Gedimino pr. 22 name įsikūręs Valstybinis Vilniaus mažasis teatras.
Gedimino pr. 28, 1900 m.
Gedimino pr. 28, 1900 m.
Gedimino pr. 28, 1900 m.
Gedimino pr. 28, 1900 m.
Gedimino pr. 40, 1903 m. Teismo rūmai (Apygardos teismas). Dabar Vilniaus apygardos teismas, Gedimino prospektas 40/1, senas adresas Šv. Georgijaus prospektas 38. Rūmų projektas buvo parengtas 1890 metais Sankt Peterburge, projekto autorius Teisingumo ministerijos architektas Vasilijus Prusakovas.
Gedimino pr. 40, 1917 m.
Gedimino pr. 40, 1917 m.
Gedimino pr. 42, 1903 m., Moterų gimnazija, o dabar Muzikos akademija
Gedimino pr. 42, 1903 m., Moterų gimnazija, o dabar Muzikos akademija
Gedimino pr. 1900 m.
Gedimino pr. 1900 m.

Šaltinis: VU GIDAS

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  Made in Vilnius
Rodyti daugiau Senasis Vilnius

Karščiausios naujienos

„Vilniaus vandenims“ vadovaus Marius Švaikauskas

Didžiausiai Lietuvoje vandentiekio bendrovei „Vilniaus vandenys“ nuo šiol vadovaus Marius Švaikauskas. 10 metų vadovavimo patirtį turintį M. Švaikauską įmonės valdyba atvirame konkurse atrinko iš 40 pretendentų.   „Prieš daugiau nei porą metų išvedėme įmonę iš sąstingio, įmonė pradėjo dirbti pelningai, penktadaliu sumažinome vandens kainą, todėl dabar galiu kelti naujai įmonės vadovybei ambicingesnius tikslus. Pirmiausia sieksiu, kad įmonė sklandžiai vykdytų naujų vartotojų …

Susitiko Vilniaus ir Klaksviko miestų merai

Šiandien sostinės meras Remigijus Šimašius susitiko su Klaksviko miesto (Farerų salose) meru Jógvan Skorheim ir „KI Klaksvik“ futbolo klubo prezidentu Tumas‘u Lervig‘u. Antro pagal dydį miesto Farerų salose meras į Vilnių atvyko palaikyti salų futbolo komandos vakarykštėse rungtynėse su Vilniaus „Žalgirio“ klubu. J.Skorheim pasidžiaugė, kad atvyko kiek anksčiau ir skyrė kelias dienas apžiūrėti Vilniaus senamiestį, kuris jam labai patiko. Vakar …

Skelbiamas legendinės kavinės „Rotonda“ nuomos konkursas

Vienoje gražiausių Vilniaus vietų – Gedimino kalno papėdėje ladaise veikusi kavinė – ledainė „Rotonda“ išnuomojama viešo konkurso būdu – savivaldybė ieško naujų naujakurių! „Unikalioje vietoje esantis pastatas, tapęs savotiška Vilniaus legenda, laukia naujų nuomininkų. Kviečiame visus susidomėjusius ir turinčius išskirtines idėjas, kaip pastatas gali būti įveiklintas, teikti paraiškas. Įdomu tai, kad bus itin svarbi kokybė – kultūrinė programa, renginių įvairovė, …

Gitaristas Chrisas Ruebensas Kristupo vasaros festivalyje pristatys pirmąją solinę programą

Kompozitorius ir gitaristas Chrisas Ruebensas pradeda naują etapą – liepos 24 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje vyks jo pirmosios solinės programos „Muy Bien, Adios!” pristatymas. Dešimtmetį Lietuvoje gyvenantis, kuriantis ir muzikuojantis belgas ištikimiems Kristupo vasaros festivalio lankytojams yra puikiai pažįstamas. 2012 m. atlikėjo įkurtas „Chris Ruebens Ensemble” gimė būtent šiame festivalyje, o ir vėliau muzikantas renginio publiką kviesdavo į vis naujus …