Pradžia Vilniaus istorija Vilniaus miesto studija Mažiau žinomas Vilnius: susipažinkite su žavinga Rasų kolonija

Mažiau žinomas Vilnius: susipažinkite su žavinga Rasų kolonija

4 minutė(s) skaitymo

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“ tęsia pasakojimų ciklą apie Vilniuje esančius mažiau žinomus išskirtinius architektūros ansamblius. Šį kartą kviečiame nusikelti į Rasų koloniją – dar XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje Vilniuje sukurtą vieną pirmųjų miesto mikrorajonų.

Kaip ir kitų kvartalų, Rasų kolonijos statybą inicijavo Žemės ūkio banko vadovas Juozapas Montvila, namus projektavo architektai Vladislovas Stipulkovskis ir Augustas Kleinas. Kvartalas pastatytas 1898–1902 m.

Švenčionių gatvė. Rasų Kolonija
Nuotr.: wikipedia.org

Gyvenamųjų namų komplekse yra 30 namų. Gatvės sudaro stačiakampį, jos išdėstytos pagal pasaulio kryptis.

„Kvartalas sudaro taisyklingą stačiakampį, orientuotas tiksliai pagal kryptis. <…> Tos gatvės – vienas iš unikalių atvejų, nes dvi gatvės išlaikė pavadinimus nuo jų suteikimo XIX amžiaus pabaigoje, tai – Vitebsko ir Baltstogės gatvės. O Švenčionių gatvė iš pradžių buvo vadinama Radomo, Melagėnų – Mogiliovo“, – pasakoja istorikas dr. Valdas Selenis.

A. Kleinas Rasų kolonijoje projektavo brangesnius namus su daugiašlaičiais stogais, medžio detalėmis, primenančiomis šveicariškas vilas, neoklasicistiniu dekoru. Juose gyveno labiau pasiturintys vilniečiai. V. Stipulkovskio namai – pigesni, paprastesnio plano, juose daugiausia gyveno valstybės tarnautojai. Kvartale išsiskiria Aleksandro Mušnikovo vila (jis buvo žymiausias Rusijos imperjos karinės teisės žinovas) – dviaukštis pastatas su pusrūsiu ir daugiašlaičiu skardiniu stogu.

Rasų kolonijos
Nuotr.: Rasų kolonijos bendruomenė

Namų projektams įtaką darė tuo metu Vakarų Europoje populiari miesto sodo idėja. Prie kiekvieno namo, suskirstytuose į mažesnius butus, – uždari kiemeliai, kuriuose auginamos gėlės, medeliai.

Rasų kolonijoje gyveno ir žymių žmonių: vienas stereoskopinės fotografijos pradininkų Stanislovas Filibertas Fleris (Stanislaw Filibert Fleury), rašytojo Vladimiro Nabokovo giminaitės, architekto Antano Vivulskio pusseserė.

Beje, karo metais kvartalas išgyveno tragiškų įvykių.

Rasų kolonijos
Nuotr.: Rasų kolonijos bendruomenė

„Aptikau dienoraštyje, kad 1915 rugpjūčio 16 dieną, 6 valandą, Švenčionių gatvės pabaigoje, kuri susikerta su Vitebsko gatve, sprogo iš vokiečių lėktuvo numesta bomba, kuri paskleidė labai daug kulkų į įvairiais puses ir išdužo visi namų langai, suvarpytos tvoros, sienos. Gerai tik tas, kad buvo 6 valando vakaro ir nieko aplinkui nebuvo. Tie lėktuvai buvo apšaudyti iš kartečių rusų artilerijos ir tos kartečės sužeidė mergaitę bei moterį, ėjusias gatve“, – pasakoja V. Selenis.

Istoriko nuomone, Rasų kolonija – vienas iš Vilniaus rajonų, kuris mažiausiai keitėsi. Čia ir toliau gyvena pirmųjų gyventojų palikuoniai, per šimtmetį drastiškai nepakito ir kvartalo architektūra.

Daugiau apie tai – Luko Šniolio reportaže čia.

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“LRT.lt

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  LRT.lt
Rodyti daugiau Vilniaus miesto studija

Karščiausios naujienos

Sinoptikas: pavasaris dar labai nedrąsus

Pavasaris dar labai nedrąsus, LRT RADIJUI sako sinoptikas Vytautas Sakalauskas, tačiau jau kitos savaitės pradžioje dienomis temperatūra bus teigiama. Šeštadienį Lietuvoje bus nepastoviai debesuota. Kai kur truputį pasnigs. Vėjas šiaurės rytų, šiaurės, 7–12 m/s, vietomis gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 1–5 laipsniai šalčio. Sekmadienį – mažai debesuota. Sniego nenumatoma. Vėjas  nurims. Naktis bus pakankamai šalta: 9–14 laipsnių, kai kur iki 15–16 laipsnių …

Sostinės transporto istorija: pirmasis autobusų maršrutas ir pirmoji avarija

Po Pirmojo pasaulinio karo arklinis tramvajus Vilniuje veikė iki 1925 metų, ir nors arklinis transportas sėkmingai nukonkuravo omnibusus ir diližanus (išstūmė šiuos į miesto pakraščius), nuo pat amžiaus pradžios juos ėmė keisti kita, gerokai patogesnė ir greitesnė transporto priemonė – autobusai. 1905 m. Vilniuje atidarytas pirmasis autobusų maršrutas Gedimino aikštė – Verkiai. Dauguma autobusų tais laikais buvo nedideli ir vienu metu galėjo vežti 14-16 žmonių. …

Mokytojų lenkiškoms mokykloms rengimas koncentruosis Vilniuje

Su Lietuvoje viešinčiu Lenkijos Senato pirmininku Stanislawu Karczewskiu (Stanislavu Karčevskiu) penktadienį susitikęs premjeras Saulius Skvernelis išsakė lūkesčių plėtoti šalių verslo ryšius, pristatė planus dėl mokytojų lenkiškoms mokyklos rengimo. Pasak Vyriausybės spaudos tarnybos pranešimo, susitikime Lietuvos atstovai patikino Lenkijos delegaciją, kad Lietuvoje išliks ir polonistikos studijos, ir lenkų kalba dėstančių mokytojų rengimo studijos. Pastarosios iš Edukologijos universiteto nuo naujųjų mokslo metų pradžios bus …