Pradžia Vilniaus istorija Vilniaus miesto studija Mažiau žinomas Vilnius: susipažinkite su žavinga Rasų kolonija

Mažiau žinomas Vilnius: susipažinkite su žavinga Rasų kolonija

4 minutė(s) skaitymo
0

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“ tęsia pasakojimų ciklą apie Vilniuje esančius mažiau žinomus išskirtinius architektūros ansamblius. Šį kartą kviečiame nusikelti į Rasų koloniją – dar XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje Vilniuje sukurtą vieną pirmųjų miesto mikrorajonų.

Kaip ir kitų kvartalų, Rasų kolonijos statybą inicijavo Žemės ūkio banko vadovas Juozapas Montvila, namus projektavo architektai Vladislovas Stipulkovskis ir Augustas Kleinas. Kvartalas pastatytas 1898–1902 m.

Švenčionių gatvė. Rasų Kolonija
Nuotr.: wikipedia.org

Gyvenamųjų namų komplekse yra 30 namų. Gatvės sudaro stačiakampį, jos išdėstytos pagal pasaulio kryptis.

„Kvartalas sudaro taisyklingą stačiakampį, orientuotas tiksliai pagal kryptis. <…> Tos gatvės – vienas iš unikalių atvejų, nes dvi gatvės išlaikė pavadinimus nuo jų suteikimo XIX amžiaus pabaigoje, tai – Vitebsko ir Baltstogės gatvės. O Švenčionių gatvė iš pradžių buvo vadinama Radomo, Melagėnų – Mogiliovo“, – pasakoja istorikas dr. Valdas Selenis.

A. Kleinas Rasų kolonijoje projektavo brangesnius namus su daugiašlaičiais stogais, medžio detalėmis, primenančiomis šveicariškas vilas, neoklasicistiniu dekoru. Juose gyveno labiau pasiturintys vilniečiai. V. Stipulkovskio namai – pigesni, paprastesnio plano, juose daugiausia gyveno valstybės tarnautojai. Kvartale išsiskiria Aleksandro Mušnikovo vila (jis buvo žymiausias Rusijos imperjos karinės teisės žinovas) – dviaukštis pastatas su pusrūsiu ir daugiašlaičiu skardiniu stogu.

Rasų kolonijos
Nuotr.: Rasų kolonijos bendruomenė

Namų projektams įtaką darė tuo metu Vakarų Europoje populiari miesto sodo idėja. Prie kiekvieno namo, suskirstytuose į mažesnius butus, – uždari kiemeliai, kuriuose auginamos gėlės, medeliai.

Rasų kolonijoje gyveno ir žymių žmonių: vienas stereoskopinės fotografijos pradininkų Stanislovas Filibertas Fleris (Stanislaw Filibert Fleury), rašytojo Vladimiro Nabokovo giminaitės, architekto Antano Vivulskio pusseserė.

Beje, karo metais kvartalas išgyveno tragiškų įvykių.

Rasų kolonijos
Nuotr.: Rasų kolonijos bendruomenė

„Aptikau dienoraštyje, kad 1915 rugpjūčio 16 dieną, 6 valandą, Švenčionių gatvės pabaigoje, kuri susikerta su Vitebsko gatve, sprogo iš vokiečių lėktuvo numesta bomba, kuri paskleidė labai daug kulkų į įvairiais puses ir išdužo visi namų langai, suvarpytos tvoros, sienos. Gerai tik tas, kad buvo 6 valando vakaro ir nieko aplinkui nebuvo. Tie lėktuvai buvo apšaudyti iš kartečių rusų artilerijos ir tos kartečės sužeidė mergaitę bei moterį, ėjusias gatve“, – pasakoja V. Selenis.

Istoriko nuomone, Rasų kolonija – vienas iš Vilniaus rajonų, kuris mažiausiai keitėsi. Čia ir toliau gyvena pirmųjų gyventojų palikuoniai, per šimtmetį drastiškai nepakito ir kvartalo architektūra.

Daugiau apie tai – Luko Šniolio reportaže čia.

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“LRT.lt

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  LRT.lt
Rodyti daugiau Vilniaus miesto studija

Karščiausios naujienos

„Lietuvos geležinkeliai“ už 22 mln. eurų įdarbins dirbtinį intelektą (1)

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ savo technologijų valdymą ketina sujungti į bendrą sistemą, kuri būtų patikėta dirbtiniam intelektui. Investicijos į šį projektą gali siekti iki 22 mln. eurų, o jo įgyvendinimas užtruks iki 2022 metų. Susisiekimo ministerija pranešė, kad projekto finansinis efektas sieks beveik 7 mln. eurų per metus ir leis jam atsipirkti per trejus metus. „Sumanių transporto sistemų, sukurtų naudojant pažangias informacines ir ryšių technologijas, taikymas …

Trys kryžiai

Trys kryžiai vėl tapo akinamai baltais

Vienas sostinės simbolių, ant Trijų kryžių kalno esantis 12 metrų aukščio tautinės tapatybės ir pasipriešinimo okupacijai simbolis vos per 4 savaites tapo vėl akinamai baltu. Dar 1916 metais pastatyti, sovietmečiu nugriauti ir beveik prieš 30 metų atstatyti Trys kryžiai buvo perdažyti keletą kartų. „Paskutinį kartą Trijų kryžių paminklas buvo atnaujintas prieš beveik 5 metus, tačiau besikeičiančios oro sąlygos jau buvo …

Atnaujinama dar viena Geležinio Vilko gatvės dalis (1)

Vilniuje pradėta remontuoti vienos ilgiausių ir judriausių – Geležinio Vilko gatvės – atkarpa nuo Noragiškių iki Ateities gatvės. Iki vasaros pabaigos šioje atkarpoje bus paklota 1,3 kilometro naujos asfaltbetonio dangos, pakeisti kelio bortai, atnaujintas ženklinimas. Geležinio Vilko gatvės remontui sostinės savivaldybė skyrė apie 150 tūkst. eurų. Dar šiemet planuojama sutvarkyti ir kitą Geležinio Vilko gatvės dalį – nuo Ateities iki …

Kinų turistai

Užsieniečiai pernai Lietuvoje išleido 6,8 proc. daugiau – 1,2 mlrd. eurų

Užsienio turistai ir kiti užsienio keliautojai Lietuvoje pernai išleido 1,169 mlrd. eurų – 6,8 proc. daugiau nei 2016 metais, kai šios išlaidos buvo 1,095 mlrd. eurų. Užsienio keliautojų su nakvyne išlaidos Lietuvoje pernai padidėjo 8,1 proc. iki 871,5 mln. eurų, vienadienių užsienio turistų išlaidos – 2,9 proc. iki 297,1 mln. eurų, pranešė Statistikos departamentas. Pernai užsieniečių kelionių su nakvyne skaičius padidėjo 9,9 proc. iki 2,523 milijono. Užsienio …

Trafi

Mobiliojoje programėlėje „Trafi“ jau galima apmokėti viešojo transporto bilietus banko kortele

Nuo šiol Vilniaus viešojo transporto bilietus galima pirkti banko kortele. Pamirškite apie prisijungimo kodus ir generatorius. Įvedus savo kortelės duomenis kartą, mobiliuosius bilietus galėsite pirkti vos vienu paspaudimu. Trafi skiltyje „Mano bilietai“ spauskite mygtuką „Pirkti bilietą“, pasirinkite nuolaidos ir bilieto tipą bei prijunkite savo mokėjimo kortelę. Tą patį galėsite padaryti ir skiltyje Nustatymai – Mano profilis – Mokėjimo būdai. Nerandate …