Pradžia Naujienos Rasų kapinėse perlaidoti signataro M. Biržiškos ir jo artimųjų palaikai

Rasų kapinėse perlaidoti signataro M. Biržiškos ir jo artimųjų palaikai

5 minutė(s) skaitymo
0

Trečiadienį Rasų kapinėse perlaidoti 1918 metų Vasario 16-osios Akto signataro Mykolo Biržiškos, jo žmonos Bronislavos Biržiškienės ir visuomenės veikėjų profesorių Vaclovo bei Viktoro Biržiškų palaikai.

Perlaidojimo ceremonijoje kalbą sakęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis pabrėžė, kad Biržiškų palaikų perlaidojimas Vilniuje yra teisinga ir labai graži kovotojų už laisvą Lietuvą kelionės pabaiga.

„Čia yra ta vieta, kurioje jiems dera amžinai ilsėtis. Jie to ir norėjo. Vilnius jiems visiems buvo neatskiriama ir svarbiausia Lietuvos dalis. Kaip pasakyta Vasario 16-osios akte – nepriklausoma Lietuva su sostine Vilniuje. Tuo jie tikėjo ir todėl jie šiandien čia ir čia amžinai ilsėsis“, – kalbėjo V. Landsbergis.

„Tai yra teisinga ir labai graži tų pasišventėlių, darbininkų, kovotojų už geresnę Lietuvą kelionės pabaiga“, – pabrėžė jis ir ragino už į Lietuvą grąžintus Biržiškų palaikus dėkoti M. Biržiškos artimiesiems.

V. Landsbergis savo kalboje sakė, kad netoli M. Biržiškos kapo ilsisi ir kiti Lietuvos atgimimo darbininkai – Basanavičius, broliai Vileišiai, Višinskis, Žemkalnis, Čiurlionis, Romeris.

„Dabar jie visi susitinka“, – savo kalbą užbaigdamas sakė profesorius.

Kalbą taip pat sakė buvęs Seimo vadovas, socialdemokratų garbės pirmininkas Česlovas Juršėnas. Jis akcentavo Biržiškų reikšmę Lietuvai ir lietuvybei.

„Gerbiamieji, mes, gyvieji, liekame be galo dėkingi lietuvybę, Lietuvą, Vilnių, žmoniškumą gynusiems Biržiškoms, pagaliau atgulsiantiems amžinojo poilsio jų numylėto Vilniaus žemėje greta patriarcho Jono Basanavičiaus“, pabrėžė socialdemokratų garbės pirmininkas.

M. Biržiškos palaikai iš Jungtinių Amerikos Valstijų į Lietuvą pargabenti vykdant paskutinę signataro valią.

M. Biržiškos anūkas Vytas Barauskas pirmadienį žurnalistams perskaitė ir M. Biržiškos užrašytus žodžius, kuriais jis viliasi grįžti į laisvą Lietuvą.

„Aš ne tik tikiu, kad grįšiu į laisvą Lietuvą, bet ir žinau, kad grįšiu. Gyvas ar miręs, bet vis tiek grįšiu“, – M. Biržiškos užrašytas mintis perskaitė jo anūkas.

M. Biržiška gimė 1882 m. Viekšniuose, Šiaulių apskrityje, mirė 1962 m. Los Andžele, JAV. Jis buvo literatūros istorikas, Nepriklausomybės akto signataras, daug prisidėjo prie lietuvybės stiprinimo, demokratinių vertybių įtvirtinimo.

B. Biržiškienė-Šėmytė gimė 1879 m. Vilniuje, mirė 1955 m. Los Andžele. Ji buvo lietuvių ir JAV lietuvių visuomenės, kultūros, politinė veikėja.

Vaclovas Biržiška gimė 1884 m. Viekšniuose, mirė 1956 m. Voterberyje, JAV, – kultūros istorikas, politinis veikėjas, teisininkas, teisės tyrėjas, Lietuvos universiteto profesorius, Teisės fakulteto dekanas, Administracinės teisės katedros vedėjas.

Matematikas, visuomenės ir politinis veikėjas Viktoras Biržiška gimė 1886 m. Viekšniuose, mirė 1964 m. Čikagoje, JAV.

Vasario 16-osios akto signataro M. Biržiškos ir jo šeimos narių palaikų perlaidojimo ceremoniją organizavo ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio potvarkiu sudaryta komisija. Palaikų atgabenimo į Vilnių derinimas užtruko trejus metus.

Benas Brunalas (ELTA)

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  ELTA
Rodyti daugiau Naujienos

Karščiausios naujienos

„Vilniaus vandenims“ vadovaus Marius Švaikauskas

Didžiausiai Lietuvoje vandentiekio bendrovei „Vilniaus vandenys“ nuo šiol vadovaus Marius Švaikauskas. 10 metų vadovavimo patirtį turintį M. Švaikauską įmonės valdyba atvirame konkurse atrinko iš 40 pretendentų.   „Prieš daugiau nei porą metų išvedėme įmonę iš sąstingio, įmonė pradėjo dirbti pelningai, penktadaliu sumažinome vandens kainą, todėl dabar galiu kelti naujai įmonės vadovybei ambicingesnius tikslus. Pirmiausia sieksiu, kad įmonė sklandžiai vykdytų naujų vartotojų …

Susitiko Vilniaus ir Klaksviko miestų merai

Šiandien sostinės meras Remigijus Šimašius susitiko su Klaksviko miesto (Farerų salose) meru Jógvan Skorheim ir „KI Klaksvik“ futbolo klubo prezidentu Tumas‘u Lervig‘u. Antro pagal dydį miesto Farerų salose meras į Vilnių atvyko palaikyti salų futbolo komandos vakarykštėse rungtynėse su Vilniaus „Žalgirio“ klubu. J.Skorheim pasidžiaugė, kad atvyko kiek anksčiau ir skyrė kelias dienas apžiūrėti Vilniaus senamiestį, kuris jam labai patiko. Vakar …

Skelbiamas legendinės kavinės „Rotonda“ nuomos konkursas

Vienoje gražiausių Vilniaus vietų – Gedimino kalno papėdėje ladaise veikusi kavinė – ledainė „Rotonda“ išnuomojama viešo konkurso būdu – savivaldybė ieško naujų naujakurių! „Unikalioje vietoje esantis pastatas, tapęs savotiška Vilniaus legenda, laukia naujų nuomininkų. Kviečiame visus susidomėjusius ir turinčius išskirtines idėjas, kaip pastatas gali būti įveiklintas, teikti paraiškas. Įdomu tai, kad bus itin svarbi kokybė – kultūrinė programa, renginių įvairovė, …

Gitaristas Chrisas Ruebensas Kristupo vasaros festivalyje pristatys pirmąją solinę programą

Kompozitorius ir gitaristas Chrisas Ruebensas pradeda naują etapą – liepos 24 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje vyks jo pirmosios solinės programos „Muy Bien, Adios!” pristatymas. Dešimtmetį Lietuvoje gyvenantis, kuriantis ir muzikuojantis belgas ištikimiems Kristupo vasaros festivalio lankytojams yra puikiai pažįstamas. 2012 m. atlikėjo įkurtas „Chris Ruebens Ensemble” gimė būtent šiame festivalyje, o ir vėliau muzikantas renginio publiką kviesdavo į vis naujus …