Pradžia Pramogos Teatras Karališkiems „Vilniaus kronikų“ kostiumams sukurti prireikė ir perlų, ir lazerio

Karališkiems „Vilniaus kronikų“ kostiumams sukurti prireikė ir perlų, ir lazerio

6 minutė(s) skaitymo
0

Dviejų šimtmečių Lietuvos istoriją pasakojantis muzikinis šou „Vilniaus kronikos“ turtingas ne tik realių istorinių faktų ir iškiliausių asmenybių, bet ir įspūdingų karališkų kostiumų. Klasika ir istorija persmelktame didingame pasakojime pasirodantiems ryškiausiems operos solistams, aktoriams ir choristams buvo sukurta kone šimtas kostiumų, bylojančių apie XIII–XV a. Lietuvą ir Vilniaus miestą. Vienintelį pasirodymą „Vilniaus kronikos“ surengs gruodžio 26 d. sostinės „Siemens“ arenoje.

Šou operos misterijos „Vilniaus kronikos“ kostiumų dailininkė Marija Rubavičiūtė net keletą mėnesių studijavo to meto Lietuvos didikų apdarus, gilinosi į detales ir audinių ypatybes. Paskui dar tiek pat laiko reikėjo kostiumų gamybai būtinoms medžiagoms surasti ir kostiumams pasiūti, aksesuarams pagaminti.

„Manau, vizualinė spektaklio pusė žiūrovui tokia pat svarbi, kaip turinys ir muzika, todėl kai priėmiau šį kūrybinį iššūkį, teko gerokai įsigilinti į Lietuvos istoriją, jos valdovų dinastijas ir asmenybes. Paskendau Europos tapybos reprodukcijų albumuose, alsuojančiuose gotika ir ankstyvuoju renesansu, kostiumo istorijos šaltiniuose. Norėjau, kad mano kurti personažai perteiktų prabangių, efemeriškų, laike sustingusių paveikslų ar skulptūrų įspūdį, tačiau tuo pat metu matytųsi, kad visa tai palytėta šio laikmečio žmogaus rankos ir akies“, – kūrybinį procesą atskleidžia kostiumų dailininkė.

Kad pavyktų išgauti reikiamą įspūdį, kostiumų kūrimui teko pasitelkti pačias įvairiausias medžiagas – nuo karališko aksomo, šilko, kailių, neopreno iki patalpų interjerui skirtų metalo plokščių, baldų apmušalų. Karūnos, galvos apdangalų ir kostiumų detalės buvo sukurtos pasitelkus lazerį, kuriuo iš aukso, sidabro bei veidrodinio plastiko buvo išpjauti skirtingi ornamentai. Neapseita ir be perlų, kurie buvo neatsiejama to meto didikių garderobo dalis.

„Kuriant personažus, visada svarbu atsirinkti, kokia detalė ar siluetas labiausiai perteiktų vieno ar kito veikėjo emocinį charakterį, suteiktų tam tikro vizualinio svorio, elegancijos ir išskirtinumo. Svarbu įsivaizduoti atlikėją, kuris vilkės konkretų kostiumą, ir atsirinkti, ką išryškinti, o ko geriau neakcentuoti“, – paaiškina M. Rubavičiūtė.

Pavyzdžiui, kunigaikščio Kęstučio ir Birutės dueto kostiumams, atsižvelgdama į pagonišką personažų prigimtį, ji parinko žemės spalvas, kurias papildo sidabro akcentai. Karalių Kazimierą ir jo žmoną Elžbietą aprengė tauriu mėlynu aksomu, iš jo pasiūta suknia ilgu šleifu dar labiau išryškina atlikėjos aristokratišką laikyseną. Poros sūnus šv. Kazimieras išsiskiria skaisčiai raudonos spalvos drabužiais. Kunigaikštį Gediminą dailininkė sako norėjusi įkūnyti kaip jėgos simbolį – geležinį žmogų, todėl jį padabino sidabro spalvos apdarais. Kunigaikščio Algirdo šeimos narius vienija aukso spalvos elementai. Žmonos Julijonos suknia pailgintomis rankovėmis ir aukštas galvos apdangalas pabrėžia moters slavišką stotą, o dukters Marijos žalia aksomo suknelė įkūnija jaunos kunigaikštytės paveikslą.

„Didžiausias iššūkis yra tas, kad kūrinys – didelės apimties, solistai atlieka po kelis vaidmenis ir jiems per labai trumpą laiką, kartais vos kelias minutes, reikia sukurti visiškai skirtingus įvaizdžius. Reikia pakeisti grimą, kostiumą, galvos apdangalus.  Tačiau nuostabios komandos dėka, viskas yra įmanoma“, – džiaugiasi M. Rubavičiūtė.

Magiška didybe ir paslaptimi dvelkiantį Lietuvos istorijos pasakojimą kartu su ryškiausiais Lietuvos operos solistais kurs Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir valstybinis choras „Vilnius“. „Siemens“ arenos scenoje gruodžio 26-ąja iš viso pasirodys net 150 atlikėjų, tarp kurių „Triumfo arkos“ laureatė Joana Gedmintaitė, Fausta Savickaitė, Lietuvos nacionalinės premijos laureatė Irena Milkevičiūtė, prestižiniu „Kristoforu“ apdovanotas Audrius Rubežius, Egidijus Dauskurdis, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas Dainius Stumbras ir koncertmeisterė Eleonora Taškinaitė.

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  Evaldas Činga
Rodyti daugiau Teatras

Karščiausios naujienos

Iki Vilniaus pietinio aplinkkelio tiesimo II etapo darbų pradžios – vienas žingsnis

Susisiekimo ministerija, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos (Kelių direkcija) ir įmonė „Kelprojektas“ pasirašė trišalę sutartį, pagal kurią bus parengtas projektas privačiai žemei visuomenės reikmėms Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje išpirkti. Beveik 30 ha žemės plotas yra reikalingas valstybinės reikšmės magistralinio kelio A19 – Vilniaus pietinio aplinkkelio – 9,5 km (nuo 7,9 iki 17,4 km) ilgio ruožui nutiesti. „Visuomenės poreikiams …

Valdovų rūmuose išdalyti žmogaus teisių „Oskarais” vadinami apdovanojimai

Kovo 22 d. vakarą Valdovų rūmuose iškilmingai įteikti Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai. Komisija ir internetu balsavę žmonės jais įvertino labiausiai žmogaus teisių srityje 2017 m. nusipelniusius asmenis, organizacijas ir iniciatyvas. Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė mano, kad nominuoti žmonės yra Lietuvos pasididžiavimas. „Būtent jų darbai kiekvieno mūsų kasdienybę padaro demokratiškesnę. Ir taip, ši demokratija neatsiranda savaime: ji reikalauja daugybės …

Verkių parko skulptūros

Verkių parkas turi naują skulptūrą – Šikšniuką

Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija (Verkių parkas) turi naują „augintinį“ šikšnosparnį, švelniai pramintą Šikšniuku. Gamtinė skulptūra pakabinta greta direkcijos pastato, ant senos liepos šakos. Šikšnosparnis yra gamtinių skulptūrų parodos dalis. Skulptūros skirtos atkreipti visuomenės dėmesį į aplinkosaugines problemas – klimato kaitą, aplinkos taršą ir buveinių naikinimą, kurios savo ruožtu daro neigiamą įtaką retoms ir saugomoms rūšims. Tik žmonių sąmoningumas …

Žemės valnada

Šeštadienį sostinėje bus minima „Žemės valanda“

„Žemės valanda“ – tai viso pasaulio akcija, skatinanti valandai išjungti elektros prietaisus, kad visi žmonės prisimintų, kiek tai kainuoja žaliajai planetai. Tūkstančiai miestų ir vietovių visoje planetoje išjungia šviesas, televizorius, fenus su simboline žinute: antros Žemės neturime. Viena valanda apšviesti pasaulio visuomenei – tai daug ar mažai? Elektros energijos gamyba – tai vienas iš svarbiausių klimato kaitos veiksnių. Jį reikėtų …

Sekmadienį vyks nemokamos Velykinės dirbtuvės

„AmatAUK“ – tai įvairios edukacinės programos, skirtos šiuolaikiniam žmogui susipažinti su tradicijomis ir amatais bei atrasti ryšį su savo šaknimis. Metas pasimokyti vieno iš senųjų kiaušinių marginimo būdų – jau kovo 25 d. 12 val. kiaušinius puošime tradiciniais raštais, naudodami natūralų bičių vašką, ir kiekvienas dalyvis išsineš savąjį margutį. Visomis dirbtuvėms reikalingomis priemonėmis pasirūpins organizatoriai – tereikia Jūsų smalsumo bei …