Pradžia Vilniaus istorija Neatrastas Vilnius (Ne)atrastas Vilnius: Geležinkeliečių rūmai. Geležinis kablys

(Ne)atrastas Vilnius: Geležinkeliečių rūmai. Geležinis kablys

6 minutė(s) skaitymo
2
Geležinkeliečių rūmai. Geležinis kablys
Geležinkeliečių rūmai. Geležinis kablys
Geležinkeliečių rūmai. Geležinis kablys
Geležinkeliečių rūmai. Geležinis kablys

Sovietų sąjungoje, be reprezentacinių kultūros statinių, tokių kaip operos teatras, respublikinė biblioteka ir pagrindinis kino teatras, kiekvienas didesnis miestas privalėjo turėti geležinkeliečių kultūros rūmus.

Kauno g. stovintys Geležinkelininkų kultūros rūmai su aštuoniomis kolonomis, daugeliui žinomi „Kablio“ pavadinimu, buvo pastatyti 1958. Čia vakarais vykdavo šokiai, nes anksčiau šokių aikštelių buvo nedaug. Vilniuje populiariausios diskotekos vykdavo tuometiniuose respublikiniuose Profsąjungų kultūros rūmuose ant Pamėnkalnio ir Geležinkeliečių kultūros rūmuose Kauno gatvėje, netoli  geležinkelio stoties. Čia taip pat buvo kavinė. Diskotekos   trukdavo  iki vidurnakčio. Taip čia vykdavo  ir kino seansai. Kiną Geležinkelininkų kultūros rūmuose žiūrėdavo Naujamiesčio gyventojai arba keliautojai, mėginantys prastumti laiką iki savojo traukinio. Šokiai ir kinas  Geležinkeliečių rūmuose pasibaigė tada, kai  buvo pradėtas pastato remontas.   Po to rūmai dar ilgai buvo uždaryti.

Rūmai Jau kelias dešimtis metų yra alternatyvinio veiksmo vieta. Savo laiku čia vyko pirmieji reivai Lietuvoje, spalvingi „Fete de la Musique“ ir „Strokes Temple“ festivaliai, rūsyje buvo įrengtas  „GreenClub“, o antrame aukšte veikė klubas „Geležinis kablys”. 2000-aisiais  Overkill koncerto metu kilo gaisras ir pastatas buvo uždarytas.

Vėliau iniciatyvūs vilniečiai sumanė čia įsteigti aktyvaus laisvalaikio jaunimo centrą „Kablys“. Vienas iš projekto organizatorių – grupės „Skamp“ narys Vilius Alesius. 2011 m. spalį „Kablys“: tapo jaunimo laisvalaikio praleidimo vieta, čia įrengtas pirmasis ir kol kas vienintelis Lietuvoje riedlenčių, BMX dviračių bei riedučių parkas po stogu “LIONSKATER”.

Apie Geležinkeliečių rūmų simbolio – kablio atsiradimą, pasakojama tokia istorija:

Prie įėjimo į geležinkelio stotį stovėjo Mindaugas ir rūkė. Pro šalį lingavo troleibusai, važiavo žiguliukai, moskvičiai, stabteldavo volgos – taksi. Mindaugas pūtė dūmus, lūkuriuodamas savojo traukinio į Rytus, nors labai seniai norėjosi į Vakarus. Taip stovėdamas fiziškai pajuto, kad tobulos simetrijos miesto vartams kažko stinga. Tąkart šito pastato pseudoharmonija ypač erzino. Įlipęs į Maskvos traukinį, susiradęs savąją plackarto vietą, išsitraukė sąsiuvinį ir ėmė paišyti geležinkelio stotį. Tada ranka nevalingai ėmė ir „prikabino“ kablį. Pastatas pasidarė panašus į raganosį. Mindaugui net smagiau pasidarė pabaigus eskizą. Jau gulėdamas ant gulto, svajojo, kad kada nors „Vilniaus sąsiuvinio“ idėjos taps kūnais. 8 nuotr.

1994 metais prie buvusių Geležinkelininkų kultūros rūmų frontono „prisegtas“ grandiozinis skulptoriaus Mindaugo Navako „Kablys“ .Archyvo nuotr. 1994 metais prie buvusių Geležinkelininkų kultūros rūmų frontono „prisegtas“ grandiozinis skulptoriaus Mindaugo Navako „Kablys“. Gandas apie jį greitai pasklido po Vilnių. Žmonės miniomis ėjo žiūrėti tokio keisto dalyko. Tai buvo pirmas didžiausias laisvos kūrybinės minties ženklas. Nors daugeliui taip ir liko neaišku, kam reikėjo pritaisyti tokį akiai nemalonų, grėsmingą elementą, kūrybingas sielas „Kablys“ kabino. Metai iš metų ten pogrindžiuose ir palėpėse, pagaliau draugiškai išsidaliję visus rūmus, buriasi laisvės ieškotojai. Ir… neretai ją suranda.

Milžinišką kablį skulptorius įmontavo toje vietoje, kur anksčiau buvo sovietinis herbas. Tai turėjo būti laikina skulptūra, bet ji taip prigijo, kad liko puošti pastatą iki šiol kaip papildomą reikšmę turintis objektas. Vakaruose leidžiami leidiniai pateikdavo „Kablį“ kaip idealią iliustraciją, simbolizuojančią buvusių postsovietinių šalių gyventojų požiūrį: šis laikotarpis jau pasibaigė, mes jį prisimename, suvokiame ir iš to pasityčiojame.

Informaciją parengė: VilniusGO.lt

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su 300 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė apsiriboja ne tik gerai žinomais objektais, bet populiarina ir kitus ne mažiau svarbius, tačiau  mažiau žinomus objektus, esančius toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  gali atsisiųsti iš Google Play ir iTunes.

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  VilniusGo.lt
Rodyti daugiau Neatrastas Vilnius

Karščiausios naujienos

Žirmūnų paplūdimys

Žirmūnų paplūdimyje pirmąjį vasaros šeštadienį vyks „Pasitaškome”

Vilniaus miesto savivaldybė, VšĮ „Sveikas miestas”, UAB „Grinda” kviečia pirmąjį vasaros šeštadienį praleisti Žirmūnų paplūdimyje. Nuo 11 valandos patiestas žalias kvepiantis kilimas lauks iškylautojų, galėsiančių smėlio pilis statyti, tinklinio kamuoliu saulę pagauti, gigantiškais šachmatais savo sėkmę išbandyti, geros muzikos ir Neries bangose išsimaudyti ir dar daug vasariškų pramogų visai šeimai. ŠVENTĖS PROGRAMA visą dieną nuo 11 iki 18 valandos: – …

Sostinės senamiesčio gatvėmis riedėjo neįprasta senovinė karieta

Praeitos savaitės vakarą vilniečiai ir miesto svečiai stebėjosi neįprastu vaizdu – sostinės senamiesčio gatvėmis išdidžiai dardėjo senovinė karieta, o joje – Anglijos karalienės Viktorijos laikų apranga pasidabinęs vyriškis. Visi praeiviai atsisukę ne tik fotografavo, filmavo iš pravažiuojančių automobilių, dviračių ar tiesiog eidami pėsčiomis, bet ir klausinėjo kas šis paslaptingas personažas. Karieta su neįprastu keleiviu, neviršydama 6 km/val. greičio sustabdė laiką …

Prasideda folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“

Šiandien prasideda tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“. Jo programoje – bemaž 40 renginių. Festivalis prasidės Lietuvių literatūros ir tautosakos institute moksline konferencija ir vakare Vilniaus dailės akademijoje numatytu susitikimu su dainuojančiomis kaimų bendruomenėmis iš Žiūrų Varėnos rajone bei Sedos Mažeikių rajone. Trečiadienį Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus atidaryta karpinių paroda „Kanklių skambėjime“, ketvirtadienį Vaidilos teatre numatytas festivalio svečių koncertas …

Sodas

Vašingtono Union stotyje bus eksponuojamas lietuviškasis „Sodas“

Gegužės 23 dieną judrioje JAV sostinės Vašingtono Union stotyje Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga bus eksponuojama žymaus JAV lietuvių menininko Ray Bartkaus instaliacija „Sodai“. Instaliaciją istorinio stoties pastato pagrindinėje salėje gegužės 23 dieną 9 val. ryto Vašingtono laiku iškilmingai atidarys Lietuvos ambasadorius JAV Rolandas Kriščiūnas ir skulptūros autorius Ray Bartkus. Ceremonijos metu sveikinimo kalbą sakys lietuvių kilmės kongresmenas John Shimkus, …

Afrikos dienos

Lietuvoje prasideda „Afrikos dienų” renginiai

Gegužės 22-birželio 6 dienomis, minint Tarptautinę Afrikos dieną, kaip ir kasmet, Lietuvos užsienio reikalų ministerija su partneriais rengia „Afrikos dienas”. Renginių lankytojai turės galimybę susipažinti su spalvinga Afrikos žemyno šalių kultūra ir tradicijomis, verslo galimybėmis, plėsti supratimą apie šį žemyną, jo ryšius su Lietuva. Dvi savaites lankytojus džiugins įvairiausi renginiai, tarp jų – vieša diskusija apie Lietuvos dalyvavimą tarptautinėse misijose …