MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
zibintininkas
Nuotr.: VilniusGo.lt
Neatrastas Vilnius

(Ne)atrastas Vilnius: skulptūra „Žibintininkas“

Netoli varpinės šv.Jonų gatvėje stovi keistoka statula. Ši skulptūra – diplominis Dailės instituto (dabar Vilniaus dailės akademija) studento Vytauto Nalivaikos darbas. Tai yra skulptūra „Žibintininkas“, kuri vaizduoja seniai išnykusios profesijos atstovą – žibintininką.

Skulptūra vaizduoja žmogų – žibintininką, tiesiantį rankas į dangų, kuris pastatytas ant aukšto, siauro postamento, o tai sustiprina grakštumo, stiebimosi į viršų įspūdį ir dera prie Senamiesčio aplinkos. Ypač paslaptingai skulptūra atrodo vakarais, kai gatvėse įsižiebia žibintai. 2008 m. nežinomas gatvės menininkas nupiešė ant gretimo pastato tam tikru paros laiku „Žibintininko“ metamą šešėlį.

XIX a. pirmoje pusėje miestui priklausiusius žibintus aptarnaudavo 15-20 žibintininkų, privačius – kiemsargiai. Taupymo sumetimais žibintininkų darbui imta samdyti gaisrininkus. Žibintininkų paslaugų neatsisakyta ir ėmus veikti dujų fabrikui. Dujinius žibintus prižiūrėdavo fabriko samdyti žibintininkai, o spirito ir terpentino bei žibalinius – apie 20 ugniagesių. 1864 m. spalio 22 d. Vilniuje įsižiebė 307 dujiniai žibintai. Dujomis buvo apšviesta tik centrinė miesto dalis, senamiestis ir pagrindinės aikštės. 1876 m. rugsėjį Vilniaus gatvėse sužibo 286 žibaliniai žibintai, atpiginę miesto apšvietimą beveik dvigubai. 1903 m. pradėjo veikti centrinė Vilniaus elektrinė. Būtent tais metais vilniečiai suvartojo daugiausia dujų – 935 tūkst. kub. metrų. Dujinio apšvietimo era baigėsi XIX a. pabaigoje (čia galima paminėti kitą skulptūrą, pavadinimu „Elektra“).

Informaciją parengė: VilniusGO.lt

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su 300 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė apsiriboja ne tik gerai žinomais objektais, bet populiarina ir kitus ne mažiau svarbius, tačiau  mažiau žinomus objektus, esančius toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  gali atsisiųsti iš Google Play ir iTunes.

Nuotr.: VilniusGo.ltNuotr.: VilniusGo.ltNuotr.: VilniusGo.ltNuotr.: VilniusGo.lt

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

(Ne)atrastas Vilnius: Vilniaus autobusų stotis

VilniusGo.lt

(Ne)atrastas Vilnius: „Žoržo“ viešbutis

VilniusGo.lt

(Ne)atrastas Vilnius: ilgiausia Vilniaus gatvė

VilniusGo.lt

(Ne)atrastas Vilnius: Plytelė „Obuoliukas“

VilniusGo.lt

(Ne)atrastas Vilnius: Tuputiškių serpantinas

VilniusGo.lt

(Ne)atrastas Vilnius: Bajorų viešbutis

VilniusGo.lt

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika